Direksiyon Eğitimi Alırken Haklarınız Nelerdir

Toplam 4 kullanıcı 80 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Sürücü belgesi almak için gittiğiniz sürücü kurslarında direksiyon eğitimlerinde haklarınız ve bilmeniz gereken diğer hususlar nelerdir?
Direksiyon eğitimleri kaç saat olmalıdır.
Direksiyon eğitimleri nerede verilmektedir.
Akan trafikte direksiyon eğitimleri ne zaman verilir.
Similatör eğitimi ne kadar süre ile verilir.
Gece direksiyon eğitimleri ne kadar süre ile verilir.
Aynı ders saatinde iki kişiye direksiyon eğitimi verilebilir mi?
Bir direksiyon eğitim saati kaç dakikadır.

Bir sürücü belgesi almak için Ehliyet Kursuna yazılan bir sürücü adayının kurs eğitimlerinde en çok dikkat etmesi gereken husus “Direksiyon Eğitimleridir”. Unutmayınız ki kursa ödemiş olduğunuz ücretler öncelikle kurslardan alacağınız eğitimleri kapsamaktadır. Dolayısı ile teorik eğitimlerin yanında direksiyon eğitimleri için ödemiş olduğunuz ücretin karşılığını almanız için aşağıda yer alan uyarılarımıza göz atmanızda yarar vardır.Direksiyon Sınavından Kalan Adayların Yapması Gerekenler Nelerdir? Tıklayınız..

Ehliyet Ve Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim? Tıklayınız..

Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar Nereye Yatıracaksınız? Tıklayınız..

DİREKSİYON EĞİTİM SAATLARİ KAÇ SAAT OLMALIDIR?

Yasal mevzuatında bu konu açıkça belirtilmiştir. Her ehliyet sınıfı için sürücü adayının alması gereken direksiyon ders saatleri tek tek sayılarak belirtilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin 7. maddesinde "Sertifika sınıflarının eğitim süreleri" konulu başlıkta aşağıda ki gibi belirtilmiştir.

 • a) “M”, “A1”, “A2”, “A (24 yaşını doldurup iki yıllık deneyim şartı aranmayan)” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 12 saat,
 • b) “A” sınıfı sertifikalar için 6 saat,
 • c) “B” sınıfı sertifikalar için 14 saat,
 • ç) “D1” sınıfı sertifikalar için 7 saat,
 • d) “D” sınıfı sertifikalar için 14 saat,
 • e) “C1” sınıfı sertifikalar için 10 saat, f) “C” sınıfı sertifikalar için 20 saat,
 • g) “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E” ve “DE” sınıfı sertifikalar için 6 saat,
 • ğ) “F” sınıfı sertifikalar için 12 saattir.

Bu konuda “Ehliyet Kurslarında Direksiyon Ders Saatleri Kaç Saat Olmalıdır” konulu yazımıza müracaat edebilirsiniz.

EHLİYET TEORİK DERSLER KAÇ SAAT OLMALIDIR?

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin 7.maddesinde; Trafik ve Çevre Dersi:16, İlk Yardım Dersi: 8, Araç Tekniği Dersi : 6 ve Trafik Adabı Dersi : 6 saat olarak verilir. (Bu süreler en az olması gereken sürelerdir.)DİREKSİYON EĞİTİMİ NEREDE VERİLİR?

Direksiyon Eğitimlerinde Akan Trafik Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Yasal anlamda direksiyon eğitimi alan bir sürücü adayı hemen akan trafiğe çıkarılamaz. Bir sürücü adayının ne zaman akan trafiğe çıkarılacağına usta öğreticisi karar vermektedir.

Aynı yönetmeliğin 7. maddesinde: "Direksiyon eğitimi derslerine ise direksiyon eğitim alanında veya simülatör üzerinde 2 saatten az olmamak kaydıyla direksiyon usta öğreticisi tarafından kursiyerin akan trafikte eğitim alacak düzeye ulaştığına karar verilinceye kadar devam edilir." hükmü yer almaktadır. Direksiyon eğitimi dersleri, şehir içi ve/veya şehirlerarası karayollarında akan trafikte verilmek zorundadır.

SİMÜLATÖR ÜZERİNDEN DİREKSİYON EĞİTİMİYukarıda ki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi, sürücü kursları kursiyere en az 2 saat olmak üzere simülatör eğitimi vermekle mükelleftir. Bu sürede adayın akan trafiğe çıkmasında mahsur olmadığına karar verilirse aday akan trafiğe çıkarılır.

GECE DİREKSİYON EĞİTİMİ

Her kursiyer almış olduğu sertifika türüne göre gece eğitimi de almak zorundadır. Ancak bunda da her sürücü sertifika türüne göre farklı mecburiyet getirilmiştir.

 • “M”, “A1”, “A2”, “A”, “B1”, “B”, “BE”, “F”, “C1”, “C”, “C1E”,“D1E”, “DE” ve “D” sınıfı sertifikası almak isteyen sürücü adaylarına en aşağı 2 saat olmak üzere akan trafikte gece araç kullandırılması mecburidir.
 • 24 yaşını doldurduğu için deneyim şartı aranmayan “A” sınıfı ehliyet belgesi alacak kişilere en aşağı 2 saat akan trafikte gece araç kullandırılması gereklidir.

Bu durumun açıklaması kısaca şudur: sürücü kurslarının bir sürücü adayına vermiş olduğu direksiyon derslerinin yukarıda belirtilen saatini gece vermek zorundadır.

SAĞLIK RAPORUNDA GECE ARAÇ KULLANAMAZ DENİLENLER NE YAPACAK

Kursiyerler bu durumu sağlık raporu ile belgelendirmesi halinde eğitimlerde gece eğitimine tabi tutulmaz. Ancak sürücü belgesinde gece araç kullanamaz hükmü de yer alacaktır.

DİREKSİYON EĞİTİMİ HER ADAYA TEK TEK VERİLMEKTEDİR

Bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de bu konudur. Kursların bir ders saatinde vermiş olduğu eğitim sadece tek bir adaya özgüdür. Dolayısı ile aynı ders saatinde iki adaya aynı anda eğitim verilmez.

Ancak iki adaya her birine bir ders saatini tamamlamak kaydı ile eğitim verilmesinde mahsur yoktur. Örnek verecek olursak: Bir ders saatinin yarısında birinci daya, diğer yarısında diğer adaya eğitim verilmesi yanlış bir uygulamadır. Fakat bir ders saatinde bir aday şoför koltuğunda eğitim alırken diğer aday arkada izleyici olabilir. Daha sonra ki saatte ise arkada oturan aday şoför koltuğuna geçer.

DİREKSİYON EĞİTİMLERİNDE BİR DERS SAATİ SÜRESİ NE KADAR SÜREDİR?

Bu konu çok önemlidir. Ve açık bir şekilde yönetmeliğin 21.maddesinde "Ders Saatleri" konulu başlıkta açıkça belirtilmiştir.

 • Bir ders saatinin 50 dakika olduğu yönetmelikte yazmaktadır.
 • İki ders saati arasında 10 dakika dinlenme süresi vardır.
 • Teorik ders blok ders olarak yapılabilir. Fakat direksiyon dersi kesinlikle blok yapılamaz.

BİR GÜNDE EN FAZLA 2 SAAT DİREKSİYON EĞİTİMİ VERİLEBİLİR

Yine bir adaya bir gün içinde en fazla 2 ders saati direksiyon eğitimi verilebilir. Yani aynı gün içinde bir adayın 3 saat eğitim alması mevzuata aykırıdır.DİREKSİYON EĞİTİMİNE NE ZAMAN BAŞLAYACAĞIM?

Kursa kaydolup teorik derslerinizi tamamladıktan sonra direksiyon eğitimlerinizi almaya başlayabilirsiniz. Yani direksiyon eğitimlerini almak için teorik sınavını geçmenize gerek bir durum yoktur. Teorik sınavları tamamladıktan hemen sonra direksiyon eğitim planlamanızı yapmanızı tavsiye ederim.