2018 Ehliyet Alma Şartları ve Ehliyet Rehberi

Toplam 37 kullanıcı 75 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet belgesi almak için kısa bir maratondan geçmek zorundasınız. Bu makalemizde ehliyet belgesi almak için takip etmeniz gereken bütün adımları anlattık. Sürücü kursu seçiminden, hangi tür ehliyet belgesi alacağınıza, teorik ve direksiyon sınavları ile ödeyeceğiniz ücretlere kadar bir çok detayı aşama aşama 2018 mevzuatlarına göre anlattık. 
 
Konu Başlıkları : 
 

HANGİ SINIF EHLİYET ALACAKSINIZ?

 
2018 yılı mevzuatlarına göre Ehliyet Sınıfları ve kullanabildikleri araç türlerini özetle aşağıda sıraladık. Ehliyet sınıfları hakkında ayrıntılı bilgi almak için "2018 Ehliyet Sınıfları ve Kullanabildikleri Araçlar" konulu makalemizi inceleyiniz. 
 
Motosiklet Ehliyet Türleri
 • 1)  M Ehliyet Belgesi : MOPED türü motorlu bisikletler
 • 2)  A1 Motosiklet Ehliyeti : Silindir hacmi ve güç bakımından birbirinden farklı olan 2 yada 3 tekerlekli motosikletler kullanılır. 
 • 3)  A2 Motosiklet Ehliyeti : Üç sınırı 35 kv geçmeyen ve kv/kg oranı 0,2 olan motosikletleri kullanmak  için gerekli ehliyet belgesidir. Ayrıca 15 kilovat olan güç sınırını geçmeyen 3 tekerlekli motosikletleri
 • 4)  A Sınıfı Motosiklet Ehliyeti : En üst motosiklet ehliyet belgesidir. Yani A sınıfı ehliyete sahip olan bir sürücü bütün çeşit motosikletleri kullanabilme yetkisine sahiptir.
 • 5)   B1 Ehliyet Belgesi : 4 tekerlikli motosikletlerde motor gücü 15 kw aşmayan ve toplam ağırlığı 400 kg geçmeyen araçlar
Otomobil ve Kamyonet Ehliyet Türleri
 • 6)   B Sınıfı Ehliyet Belgesi : Otomobil ve Kamyonet
 • 7)   BE Sınıfı Ehliyet Belgesi : 3.500 kilogram olan römork veya yarı römork içeren birleşik Otomobil ve Kamyonetleri 

Otobüs ve Minibüs Ehliyeti 

 • 8)   D Ehliyeti :  Minübüs ve Otobüs
 • 9)   D1 Ehliyet Belgesi : 16+1 kapasiteli minübüsleri
 • 10)  D1E Ehliyet Belgesi : 750 kilogramdan fazla 16 + 1 römorklu minübüs
 • 11)  DE Ehliyet Belgesi : Römorklu Otobüs ve Minübüs
Kamyon, Çekici ve Tır Ehliyetleri
 
 • 12)  C Ehliyet Belgesi : Kamyon ve Çekici
 • 13)   C1 Ehliyet Belgesi : 7500 kg'a kadar kamyon ve çekici
 • 14)   C1E Ehliyet Belgesi : Römorklu 12000 kg 'a kadar Kamyon ve Çekici
 • 15)   CE Ehliyet : Esasen Tır ehliyetidir. Römorklu kamyon ve çekici

 

 • 16)  F Sınıfı Traktör Ehliyeti 
 • 17)  K Sınıfı Aday Sürücü Ehliyeti
 • 18)  G Sınıfı İş Makinası Sürücü Belgesi
 

EHLİYET ALMAK İÇİN HANGİ ŞARTLARI TAŞIMANIZ GEREKLİDİR?

Ehliyet almanın şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde belirtilmiştir. 2018 yılında ehliyet almak isteyen bir sürücü adayından aşağıda ki şartlar aranacaktır.
 
 

1- Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmanız Gereklidir? 

 • M, A1 ve B1 ehliyet sınıfları için 16 yaşını tamamlamak,
 • A2, B, BE, C1, C1E, F ve G ehliyet sınıfları için 18 yaşını tamamlamak,
 • A ehliyet sınıfları için 20 yaşını tamamlamak, Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerli motorsiklet ehliyetleri için 21 yaşını tamamlamak (24 yaşını tamamlayanlar deneyim şartı gerekmeden A ehliyet belgesi alabilir)
 • C, CE, D1 ve D1E ehliyet sınıfları için 21 yaşını tamamlamak,
 • D ve DE ehliyet sınıfları için 24 yaşını tamamlamak şartı istenir.
Ehliyet alma yaşı hakkında ayrıntılı bilgi almak ve ehliyet yaşını hesaplamak için "Ehliyet Yaşı Hesaplama?" konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.
 

2- Ehliyet Almak İçin Deneyim Şartı?

 
Sürücü belgesi almak için deneyim şartları ilgili yönetmeliğin 76. Maddesinde her sürücü sertifika türlerine göre aşağıda ki gibi belirtilmiştir.
 
 • A sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin en az iki yıllık A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmaları,
Not: A sınıfı ehliyeti alacak kişi 24 yaşını tamamlamış ise deneyim şartı aranmaz. Diğer şartları tamamlaması halinde sürücü belgesi alabilir.
 • C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin en az B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmaları,
 • BE sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin kişilerin B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları,
 • CE sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin C sınıfı ehliyete sahip olmaları,
 • C1E sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin C1 sınıfı ehliyete sahip olmaları,
 • DE sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin D sınıfı ehliyete sahip olmaları,
 • D1E sınıfı ehliyet belgesi almak isteyen kişilerin D1 sınıfı ehliyete sahip olamaları şarttır.

3- Ehliyet Almak İçin İstenen Öğrenim Şartı Nedir?

 
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde bütün ehliyet türleri için en az ilkokul düzeyinde eğitim şartı arandığı açık açık yazmaktadır. Bunu kanıtlayan belge yada diplomayı sürücü kursuna vermek zorundasınız. Sınavları kazandıktan sonra ehliyet belgenizi çıkarmak için başvuru yapacağınız zaman sürücü dosyanızda bu belgenin muhakkak olması gerekir.
 
 

4- Ehliyet Almak İçin İstenen Sağlık Raporu Şartı Nedir?

 
Ehliyet almak için yönetmelikte belirtilen sağlık şartlarını taşımanız gereklidir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde “Sürücü adaylarının 26/9/2006 tarihli ve 26301 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları gerekir.” hükmü yer almaktadır. Sürücü belgesi almak isteyen bir sürücü adayı kursa kaydolurken sağlık raporu ibraz etmek zorundadır. Aynı şekilde sınavı kazandıktan sonra sürücü belgesini çıkarmak içinde sağlık raporu almak zorundadır. Bu konu çok önemli olduğu için bütün ayrıntıları aşağıda belirttiğimiz yazımızda anlattık.
 
 
Sağlık raporu alırken göz muayenesi nasıl yapılır? Hangi göz hastalığı bulunanlar ehliyet alamaz? Renk körlüğü, gece körlüğü, şaşılık, katarakt hastalığı olanlar sürücü olabilir mi? Gözlüklü ve lens kulanan kişilerin ehliyeti nasıl düzenlenir? "Sürücü Belgesi Sağlık Raporunda Göz Muayenesine İlişkin Esaslar" Tıklayınız..
 

5- Ehliyet Almak İçin İstenen Adli Sicil Şartı - Hangi Suçlar yada Suçları İşleyenler Ehliyet Alamaz?

 
Bazı suçları işleyen kişilerin sürücü olamayacağını ifade etmektedir bu hüküm. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesinde diğer yasal hükümlere gönderme yapılarak hangi suçları işleyen kişilerin sürücü olamayacaklarına işaret edilmiştir. Bu hükümler:
 
 • T.C.K.nın 188, 190 ve 191 maddelerinde belirtilen suçları işlememek. (Bu suçları işleyenler alamaz yani)
 • Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4. maddesinin yedinci fıkrasındaki suçları işlememek. (Bu suçları işleyenler alamaz yani)
 • Ateşli Silahlar ve Bıçakçılık ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarda sayılan suçlardan hüküm giymemek. (Bu suçları işleyenler alamaz yani)
Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için "Hangi Suçlar yada Suçlular Ehliyet Alamaz?" Tıklayınız...
 

5- Ehliyet Almak İçin İstenen Sınav Şartı?

 
Sürücü olmak isteyen bir aday iki aşamalı sınavdan geçmek zorundadır. Bu sınavların birincisi yazılı sınav (test sınavı), test sınavından geçen adayların girebildiği direksiyon sınavıdır. Ancak bütün sürücü sınıfları için teorik sınav mecburiyeti yoktur. Deneyim şartı öngörülen sürücü sınıflarında sürücü adayı daha önceden bir sürücü belgesine sahip olacağı için teorik sınava girmesine yoktur. Bu adaylar sadece direksiyon sınavına girecektir.
 
 • Hem Teorik Sınava Hemde Direksiyon Sınavına Girecek Olan Ehliyet Sınıfları:
M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacak olan adaylar hem teorik sınava hemde direksiyon sınavına girecektir.
 
 • Sadece Direksiyon Sınavına Girecek Olan Ehliyet Sınıfları:
A, C1, C, D1, D, BE, CE, C1E, DE ve D1E sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları daha önceden başka sürücü belgelerine sahip oldukları için sadece direksiyon sınavına girecektir.
 
Her sürücü adayına teorik ve direksiyon sınavına birden fazla hak tanınmıştır. Sınavdan kalmanız halinde yeniden sınava girme hakkınız vardır. Bu konunun detaylarını “Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim ?” konulu yazımızdan okumanızı tavsiye ederiz.
 

EHLİYET ALMAK İÇİN TAKİP ETMENİZ GEREKEN ADIMLAR 

 

Birinci Adım Sürücü Kursuna Kaydolun 

Ehliyet almak için herhangi bir sürücü kursuna kaydolmak zorundasınız. Kursa gitmeden ehliyet sınavlarına girmeniz mümkün değildir. İlk defa ehliyet alacak sürücü adayları hem teorik sınava hemde direksiyon sınavına girecektir. Daha önceden ehliyeti olup üst ehliyet sınıfına geçmek isteyen sürücüler ise sadece direksiyon sınavına girecektir. 
 
 

İkinci Adım Yazılı - Teorik Sınav Ücretini Yatırın

Teorik sınava girmek için sınav ücretini yatırmak zorundasınız. Ehliyet sınav ücreti ne kadar, nereye ve nasıl yatırabilirsiniz konularında ayrıntılı bilgi almak için "2018 Ehliyet Sınav Ücreti ve Direksiyon Sınav Ücreti" konulu yazımızı inceleyiniz.
Not : Ehliyet teorik sınavına kursunuz aracılığı ile başvuru yapınız. Sınav ücretini muhakkak zamanında yapınız. Hemen yukarıda linkini verdiğimiz yazımızda ki uyarılara muhakkak dikkat ediniz. 

Üçüncü Adım Direksiyon Sınav Ücretini Yatırın ve Direksiyon Sınavına Hazırlanın

 
Yazılı sınavı kazandıktan sonra direksiyon sınavına gireceksiniz. Direksiyon sınav ücretini yatırarak kursunuz vasıtası ile sınava başvuru yapmayı unutmayınız. 
 
Sürücü kursları kurs süresinde sizlere belirli sayıda ders saati olarak direksiyon dersi vermek zorundadır. Bu konuda bilgi almak için "Sürücü Kurslarında Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalıdır?" konulu yazımızı incelemeyi unutmayınız. 
 
Ayrıca direksiyon sınavı çok zor bir sınavdır. Direksiyon sınavında dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında ise "Direksiyon Sınavında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?" konulu makalemizi inceleyiniz. 
 

Son Adım Direksiyon Sınavını Kazandıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Direksiyon sınavını kazandıktan hemen sürücü olamazsınız. Sürücü Belgenizi çıkarmak zorundasınız. Ehliyet sınavını - direksiyon sınavını kazandıktan sonra Ehliyet Belgesi çıkarmak için takip etmeniz gereken adımları "Ehliyet Kazandıktan Sonra Takip Etmeniz Gereken Adımlar" konulu yazımızdan incelemenizi tavsiye ederim. 
 • Bu makalemizde Sürücü sertifikasının ne kadar süre ile geçerli olduğunu,
 • Sürücü Sertifikası ile araç kullanılıp kullanılamayacağını,
 • Sürücü belgesi almak için hangi belgelerin gerekli olduğu,
 • Randevu işlemi vs. tamamından bahsedilmiştir.