Ehliyet Almak İçin Sürücü Kursuna Gitmek Şart mı?

Toplam 23 kullanıcı 68 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet almak için sürücüne gitmek şart mı? Bu konuda yasal mevzuatlar ne diyor? Sürücü kursuna gitmeden ehliyet sınavına girebilir miyiz? Sürücü kursuna gitmeden ehliyet almak mümkün müdür? Hangi ehliyet sınıfını sürücü kursuna gitmeden alabilirim?

Not: Makalemiz 2020 yılında geçerli mevzuatlara göre anlatılmıştır. Sorularınızı yorumlar kısmından bizlere iletmeniz halinde en kısa süre içinde dönüş yapılacaktır.   

EHLİYET KURSUNA GİTMEDEN EHLİYET ALABİLİR MİYİM?

Ehliyet almak için kesinlikle sürücü kursuna gitmeniz şarttır. Kursa kaydolmadan ve derslerine aktif devam etmeden sınava girmeniz ve belge almanız mümkün değildir. 
 

HANGİ SÜRÜCÜ ADAYLARI KURSTAN VE SINAVDAN MUAF TUTULUR?

Öncelikle her sürücü adayı kursa gitmek zorundadır. Bu konuda hiçbir istisna bulunmamaktadır.  Ancak bazı adaylar teorik sınavdan muaf tutulacaktır. Bu adaylar sadece almak istedikleri sınıfa uygun araçlar için direksiyon sınavına girecektir. Aşağıda hangi adayların teorik (test sınavı yani) sınava girmeyeceğini sıraladık. 

Örneğin: D sınıfı belgeyi almanın şartı B sınıfı belgeye sahip olmaktır. Bu durumda D sınıfı belgeyi almak isteyen adaylar kursa kayıt olacak, ancak sadece direksiyon sınavına girecektir. 

HER ADAY TEST SINAVINA GİRECEK Mİ?

İlk kez sürücü belgesi alacak olan adaylar hem test sınavına hem de direksiyon sınavına girmek zorundadır. Örneğin B sınıfı Otomobil ehliyeti yada Motosiklet ehliyeti olanlar ilk kez sürücü belgesi alacak oldukları için test sınavına girmek zorundadır.
Ancak zaten sürücü belgesi olan adaylar bir üst sınıfa ait belgeyi almak istedikleri zaman sadece direksiyon sınavna girecek ve kursa da sadece direksiyon dersi için ücret ödeyecektir. 

TEORİK DESLERDEN VE TEST SINAVINDAN MUAF OLAN ADAYLAR

  • A sınıfı motor ehliyeti almak isteyenlerin daha önceden A2 belgesi varsa, 
  • BE, C1, C, D1 ve D sınıfı belgesi almak isteyen adaylar sadece direksiyon sınavına girecek. Çünkü bu kişilerin ez az B belgesine sahip olması gereklidir.
  • CE sınıfını almak isteyen adaylar muaftır. Çünkü zaten bu kişilerin en az C sınıfı belgesi olması gereklidir. 
  • C1E sınıfını almak isteyen adaylar muaftır. Çünkü zaten bu kişilerin en az C1 sınıfı belgesi olması gereklidir. 
  • DE sınıfını almak isteyen adaylar muaftır. Çünkü zaten bu kişilerin en az D sınıfı belgesi olması gereklidir. 
  • D1E sınıfını almak isteyen adaylar muaftır. Çünkü zaten bu kişilerin en az D1 sınıfı belgesi olması gereklidir. 

HEM TEST SINAVINA HEMDE DİREKSİYON SINAVINA GİRECEK ADAYLAR?

M, B1, B, A1, A2, F ve G sınıfı belgelerinden birini almak isteyen adaylar öncelikte teorik derslerini alıp teorik sınavına girecek, daha sonra ise direksiyon derslerini alarak direksiyon sınavına girecektir.

TEST VE DİREKSİYON SINAVLARINI HANGİ KURUM YAPMAKTADIR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir sınavdır. Bu sınav elektronik olarak yapılmaktadır. MEB'in İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin organizasyonunda açılmış olan sınav merkezlerinde bilgisayarlarda yapılmaktadır. Direksiyon sınavlarını da benzer şekilde MEB yapmaktadır. 

KURSUN EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR SÜRMEKTEDİR?

Kursta ders süresi yaklaşık 2 aydır. Ancak test sınavı sonrasındaki direksiyon sınavı ile birlikte süreç 4 aya kadar uzayabilir. 

SÜRÜCÜ KURSUNA NEDEN GİTMEK ZORUNDAYIZ? 

Herhangi bir sürücü adayı kendi kendine sınava hazırlanarak sınavına girebilir gibi düşünmekteyiz. Ancak bir sürücü adayının muhakkak edinmesi gereken bilgiler vardır. Ayrıca çevresinden edineceği direksiyon eğitimini yanlış alma gibi durumlarda söz konusu olabilir. 
 
Bakanlığımız ve Trafik Karayolları Genel Müdürlüğü bu hususta ehliyet kursuna gitmeyi asli bir unsur olarak belirlemiştir. Her sürücü adayı bu kurslarda öncelikle teorik dersleri alır. Ardından belirli ders sayısı kadar direksiyon eğitimi verilir. Ayrıca belirtilen sayıda ders verilmesi yasal bir zorunluluktur. Aksi halde bu durumun tespiti halinde sürücü adayı sınava alınmaz ve kurs hakkında yasal işlem yapılır. 
 
Teorik dersler İlkyardım bilgisi, Trafik bilgisi, Motor bilgisi ve Trafik Adabı bilgisi konularını içermektedir. Derslerin kaç saat olması gerektiği  Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin  7. Maddesinde açıkça belirtilmiştir.  
 
a) “M”, “A1”, “A2”, “A (24 yaşını doldurup iki yıllık deneyim şartı aranmayan)” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 12 saat,
b) “A” sınıfı sertifikalar için 6 saat,
c) “B” sınıfı sertifikalar için 14 saat,
ç) “D1” sınıfı sertifikalar için 7 saat,
d) “D” sınıfı sertifikalar için 14 saat,
e) “C1” sınıfı sertifikalar için 10 saat,
f) “C” sınıfı sertifikalar için 20 saat,
g) “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E” ve “DE” sınıfı sertifikalar için 6 saat,
ğ) “F” sınıfı sertifikalar için 12 saattir.
 
Ayrıntılı bilgi için (Bkz) Kurslarda Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalıdır?
 
İNCELEMENİZ GEREKEN ÇOK ÖZEL YAZILAR
 
 
Sınavda ve hayatınızda başarılar dilerim. Ehliyet Sınavı Kursu Editörü..