Ehliyet Harç Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak

Toplam 84 kullanıcı 76 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet harç ücretlerini ve ehliyet kartı ücretlerini hangi bankaya yatırmanız gerekir? Ehliyet harç ücretlerini ne zaman yatırmanız gereklidir? Harç ücretini yatırdıktan sonra başvuru yapılmazsa harç bedeli yanar mı?
Ehliyet harç ücreti nereye yatılır? Ehliyet harç ücretleri hangi bankaya yatırılır? Ehliyet harç ücreti ATM'den nasıl yatırılır? İnternetten ehliyet harç ücreti yatırılır mı?
 
Ehliyet belgenizi çıkarmak için yapmanız gereken ilk işlem ehliyet randevusu almaktır. Sürücü sınavını kazanarak ilk kez ehliyet belgesi çıkaracak olanlar da,  eski tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerde, yıpranan, zayi olan ehliyet belgesini yeniden çıkarmak isteyenlerde ehliyet randevusu almadan başvuru yapamaz. 

2020 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?
2020 yılında ehliyet harç ücretleri ve değerli kağıt edelinin ne kadar olduğunu bu yazımızdan ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Randevu tarihi geldiği zaman muhakkak ehliyet harç ücretini yatırmış olmanız gerektir. Çünkü başvuru yapacağınız Emniyet Müdürlüğüne ait birimlerde harçları ödeyeceğiniz bir yer yoktur. 
 

EHLİYET HARÇ ÜCRETİ OLARAK HANGİ TÜR ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

İlk kez ehliyet belgesi almak isteyene sürücüler 3 tür ödeme yapmak zorundadır. Bunların hangi tür ödemeler olduğunu aşağıda anlattık.
 
  • 1- Ehliyet  Harç Ücreti :  Her ehliyet sınıfı için bu ücret farklıdır. 
  • 2- Değerli Kağıt Bedeli : Ehliyet kart ücreti olarak ödediğiniz ücrettir. Bütün ehliyet sınıfları için bu ücret aynıdır.
  • 3- Polis Yardımlaşma Vakfı Ücreti : Sürücü belgesi almak isteyen sürücüler bu ücreti de yatırmak zorundadır. 
 
Açıklama: Gördüğünüz üzere 3 farklı tür ödeme yapılması gerekmektedir. Ancak bu ödemeleri ayrı ayrı yatırmanız gereklidir. Hemen aşağıda “Ehliyet Harç Ücreti ile Değerli Kağıt Bedelini” yatıracağınız bankalar ile polis vakfına yatırmanız gereken ücreti yatırabileceğiniz bankaları sıraladık.  
 
Soru :

EHLİYET HARÇLARI HANGİ BANKAYA YATIRILMAKTADIR?Hemen aşağıda ehliyet harçlarını, değerli kağıt bedeli adı altında kart ücretini ve polis vakfı ücretini yatıracağınız ortak bankaları sıraladık. 

Ehliyet Harç Ücretleri Nereye Yatırılacak
Ehliyet Harç Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak

EHLİYET HARÇ ÜCRETİNİ YATIRIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR: 

  • Ehliyet belgesini çıkarmak için ilk yapmanız gereken işlem randevu almaktır. 
  • Randevunuzu aldıktan sonra hemen harç ücretini yatırmanızı tavsiye ederim. Bu ödemeyi asla son güne bırakmayınız.
  • Harç ücretini başvuru yapacağınız Emniyet Biriminde ödemeniz mümkün değildir.
  • Üç tür ödeme yapacaksınız. Ehliyet harç ücreti  ehliyet kartı ücretini ve Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfına  ödenen katkı payı.  
  • Bu ücretleri yatırırken, hepsini yatıracağınız bir bankayı tercih etmeniz sizler için daha kolay olur. Diğer durumda harç ücretini ve kart ücretini bir bankaya yatırırken, Polis Vakfına ödemeniz gereken ücreti farklı bankalara yatırmanız gerekir. 
  • Başvuru aşamasında muhakkak tahsilat makbuzu bulunmalıdır. Makbuzların üstüne kesinlikle tahsil edilmiştir kaşesi yaptırınız. 


BU YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR