2018 Ehliyet Kazandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Toplam 114 kullanıcı 79 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra sürücü belgenizi almak için yapılacak işlemler nedir? Ehliyet almak için nasıl randevu alacaksınız? Ehliyet harç ücretleri ne kadar? Nereye yada hangi bankalara yatırmanız gerekli? Ehliyet almak için toplam ödemeniz gereken ücret ne kadar?
Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet belgesi almak için yapılacak işlemler nedir? Sınavı kanandıktan sonra ehliyet almak için ne kadar ücret ödemem gereklidir? Ehliyet harç ücretlerini hangi bankaya yatıracağım?
 
Ayrıca ehliyet almak için gerekli belgeler nelerdir? Ehliyet sertifikası ile araç kullanabilir miyim? Ehliyet sertifikasının geçerlilik süresi ne kadar? Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet alma süresi ne kadar sürer? 


EHLİYET SERTİFİKASI İLE ARAÇ KULLANABİLİR MİYİM? 

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra kursunuz tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onaylı sürücü sertifikası (ehliyet sertifikası) düzenlecektir. Bu sertifika ile diğer gerekli evrakları tamamladıktan sonra ehliyet belgesi çıkarmanız gereklidir. Bu sertifika ile kesinlikle araç kullanamazsınız. Aksi taktirde yüksek miktarda para cezası uygulanır. (Bkz. Ehliyet Sertifikası İle Araç Kullanılması ve Cezası
 
Ehliyet Sertifikası Geçerlilik Süresi

EHLİYET SERTİFİKASININ GEÇERLİLİK SÜRESİ

Kursunuzdan teslim aldığınız sürücü sertifikasının geçerlilik süresi sadece 2 yıldır. Bu süre içinde ehliyet belgesi çıkartmazsanız eğer hakkınız yanar ve ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna gitmek ve sınavlara girmek zorundasınız. (Bkz. Ehliyet Sertifikasının Geçerlilik Süresi
 

EHLİYET KAZANDIKTAN SONRA EHLİYET BELGESİNİ NASIL ALINIR?

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet belgesi almak için yapmanız gerekenleri aşama aşama aşağıda anlattık. Ehliyet sınavını ve diresksiyon sınavını kazanan bir aday artık ehliyet almaya hak kazanmış demektir. Ancak üst başlıklarda ifade ettiğimiz gibi sertifika ehliyet yerine geçmez. Diğer gerekli evrakları tamamlayarak ehliyet almanız gereklidir. 
 

EHLİYET RANDEVUNUZU ALINIZ:  Ehliyet sınavını kazanmanızın açıklanmasının hemen ardından ehliyet randevunuzu almanızı öneririm.

 • Ehliyet randevu almak için sertifikanızı beklemenize gerek yoktur. Ancak randevu tarihinde başvuru yaparken sertifikanızın kesinlikle yanınızda bulunması gereklidir. 
 • Ehliyet randevuları hemen hemen Ülkemizin bir çok yerinde oldukça yoğun olup, önümüzde ki iki ayın randevuları hep doludur. Bunun için gerekirse direksiyon sınavına girmeden önce dahi randevunuzu alabilirsiniz. Ancak sınavı kazanamadığınız zaman hemen randevunuzu iptal ettiriniz. 

Ehliyet Randevu Nasıl Alırım? Tıklayınız... 

EHLİYET SERTİFİKANIZI TESLİM ALIN:  Sınavı kazandıktan sonra sürücü kursunuzun hazırlayacağı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imza edilecek olan sürücü sertifikanız ile sürücü dosyanızı muhakkak kursunuzdan teslim alınız.

 • Ehliyet sertifikalarının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde ki imza sürecinde bekleme süresine bağlı olarak  maksimum 2 hafta içinde çıkmaktadır. Dolayısı ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde ki imza sürecini hızlandırabilirseniz eğer çok daha erken çıkabileceğini unutmayınız. 

EHLİYET İÇİN GEREKLİ BELGELERİ HAZIRLAYIN: İlk adımda randevunuzu almanız gerektiğini belirtmiştik. Randevu tarihinde ehliyet başvurusu yapmaya giderken ehliyet için gerekli belgeleri hazırlamanız gereklidir. 

 • Sürücü Kursundan Alacağınız Sürücü Dosyası 
 • Sürücü Kursundan Alacağınız Ehliyet Sertifikası (Sürücü Olur Sertifikası) 
 • Kimlik Belgeniz  (Nüfus cüzdanı yada T.C.Kimlik Kartı, Pasaport yada Avukatlık Kimliğinden birisi ) 
 • Sağlık Raporu (Sürücü Sağlık Raporu) 
 • Harç Makbuzları
 • 2 adet fotoğraf (5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalik fotoğraf) 
 • Kan Grubunu belirtir belge (Belge alamayanlar yazılı beyan da verebilir)


EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİNİ YATIRINIZ: Ehliyet almak için her ehliyet sınıfı için farklı olarak belirlenen harç ücretini, ehliyet kart bedelini ve polis vakfı ücretini yatırınız. Bu ücretleri başvuru esnasında yatıramazsınız. Muhakkak başvuru tarihinden öce yatırarak harç makbuzlarınızı hazır ediniz. 

2018 Ehliyet Harç Ücretleri Tıklayınız...

Ehliyet Harç Ücretlerini Hangi Bankaya Yatıracağım Tıklayınız... 

TRAFİK TESCİL ŞUBEYE BAŞVURUNUZU YAPINIZ: Yukarıda saydığımız gerekli bütün evrakları tamamladıktan ve harç ücretlerini yatırdıktan  sonra randevu tarihinde randevu aldığınız Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Trafik Tescil Şubede başvurunuz alındıktan sonra 2 hafta içinde ehliyet belgeniz ibraz etmiş olduğunuz adresinize gönderilecektir. 

Not: En kısa süre içine ehliyet belgeleri için Nüfus Müdürlülerine başvurmanız gerekecektir. YENİ EHLİYET ALANLAR STAJYER SÜRÜCÜ SAYILACAKTIR

Sınava girerek ilk kez ehliyet belgesi alan bir sürücünün unutmaması gereken en önemli husus 2 yıl boyunca aday sürücü yani stajyer sürücü olduğudur. Bu süre içinde belirli birtakım trafik kurallarına uymayan aday sürücünün ehliyeti iptal edilecektir.

Dolayısı ile bu 2 yıl içinde diğer sürücülerden çok daha dikkatli olması gereklidir. Aksi taktirde ehliyeti iptal edilecek ve yeniden kursa giderek ehliyet alması gerekecektir. Konu hakkında ayrıntılı bilgiyi "Stajyer Ehliyet Aday Sürücülük Nedir" konulu yazımızdan incelemenizde yarar bulunmaktadır. 

EHLİYET SINAVINI KAZANDIKTAN SONRA EHLİYET ALMA SÜRESİ

Ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyet alma süresini uzatan en önemli husus önümüzde ki  2 ayın randevularının Türkiye'nin bir çok yerinde dolu olmasıdır. Bununla birlikte bazı kişiler randevu almak için 2 hafta kadar ehliyet sertifikasının çıkmasını da bekleyebilir. Bu durumda da süreç biraz daha geçikebilir. Bunun için aşağıda sıraladığımız uyarıları okumanızda yarar vardır.
 • Ehliyet randevusu için gerekirse direksiyon sınavından önce randenuzu alınız.  Ancak sınavı kazanamazsanız eğer bu randevuyu muhakkak iptal ediniz.
 • Ehliyet randevusu almak için sürücü olur sertifikasının çıkmasını beklemenize gerek yoktur.
 • Sürücü olur sağlık raporunun 1 yıl süre ile geçerliliği vardır.
 • Sürücü sertifikası ile kesinlikle araç kullanamazsınız. Para cezası uygulanır.
 • Sürücü sertifikalarının 2 yıl geçerliliği vardır. Aksi taktirde iptal edilir.GEÇİCİ EHLİYET BELGESİ

Başvurunuzu yaptıktan sonra sürücü belgeniz 2 hafta içinde adresinize göndericektir. Bu iki haftalık süre için başvuru esnasında muhakkak "Geçici Ehliyet Belgesi" alınız. Bu belgenin sadece 15 günlük geçerliliği vardır. Bu süreler açık bir şekilde belgenin üstünde yazılıdır. (Bkz. Geçici Ehliyet Nasıl Alırım

Ehliyete El Koyma Halleri Tıklayınız..