Ehliyet Sağlık Raporunda Grup Ayrımı

Toplam 19 kullanıcı 76 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet sağlık raporu alırken birinci grup sürücü ile ikinci grup sürücü ayrımı nedir? Birinci gruplarda ve ikinci gruplarda ehliyet belgesi ne kadar süre ile geçerlidir? 1. grup sürücü olur ve 2. grup sürücü olur ne demek?

1. GRUP  VE 2. GRUP SÜRÜCÜ OLUR NE DEMEK?

Sürücü belgesi çıkarmak için Nüfus Müdürlüklerine başvurmak zorundasınız. Başvuru evrakları içinde ibraz etmek zorunda olduğunuz  sağlık raporlarının ehliyet sınıflarına göre 1. Grup ve 2. Grup olmak üzere ikiye ayrılacağı belirtilmiştir (Sürücülerin Sahip Olmaları Gereken Sağlık Şartlarına ve Muayenelerine Düzenleyen Yönetmeliğin 4. Maddesi)

Ehliyet almak için sağlık raporu almak zorunda mıyım? Ehliyet sağlık raporunu nereden ve nasıl alırım? Sağlık raporu ücretleri ne kadar? Aile hekimi ve devlet hastanelerinden sağlık raporu nasıl alırım?  2020 Ehliyet Sağlık Raporu İşlemleri? Tıklayınız..

BİRİNCİ GRUP SÜRÜCÜ BELGELERİ

M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F ehliyet sınıflarını kapsar.  Bu sınıfa sahip sürücüler belgelerini çıkardıktan sonra 10 yıl sonra yeniden sağlık raporu alarak sürücü belgelerini yenilemek zorundadır. 

İKİNCİ GRUP SÜRÜCÜ BELGELERİ

İkinci Grup sürücüler C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G ehliyet sınıflarını kapsar. Bu sınıfa sahip sürücüler ise, 5 yılda bir sağlık raporu alarak belgelerini yenilemek zorundadır. 

PRATİSYEN HEKİMİN VERDİĞİ EHLİYET RAPORU HANGİ GRUP İÇİN GEÇERLİDİR?

Sürücü olur sağlık raporu almak için başvurduğunuz hekim pratisyen hekim ise eğer formun en başında yer alan bölümü dolduracaktır. Muayene sonucunda bu hekim sürücü olmanız açısından bir mahsur yoksa “Sürücü Olabilir” bölümünü işaretler. Bu durumda almış olduğunuz sağlık raporu iki grup içinde geçerli olur.
Pratisyen hekim muayenenin sonucunda sürücü olamaz hükmü koyamaz. Sizi ancak uzman hekime sevk edebilir. 

UZMAN TABİP YADA TABİPLER TARAFINDAN VERİLEN SAĞLIK RAPORU

Yapılacak muayene sonucunda üç seçenek vardır. Sürücü olamaz, Birinci Grup Sürücü Olur ve İkinci Grup Sürücü Olur seçenekleri. 


2020 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar? Tıklayınız...
Aday Sürücülük ve Stajyer Ehliyet Süresi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler! Tıklayınız...