4 Ağustos 2018 Ehliyet Sınavı Soruları ve Sonuçları

Toplam 28 kullanıcı 84 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

4 Ağustos 2018 (Cumartesi günü) tarihinde yapılacak olan sürücü olur yazılı sınavı ve yazılı sınavından sonra yapmanız gerekenler nelerdir? Ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı hakkında bilmeniz gereken bütün detaylar bu makalemizde anlatılmış olup, ayrıca sınavları kazandıktan sonra sürücü belgenizi nasıl çıkacağınız anlatılmıştır.

İÇİNDEKİLER:

4 Ağustos Ehliyet Sınavının Soruları Nasıl Olacak?

Ehliyet soruları Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaklaşık 3500 sorudan oluşturmuş olduğu soru havuzundan sorulmaktadır. Bu sorulardan bir çoğu birbirine benzer sorulardan oluşmaktadır. Herhangi bir sorunun soruluş biçimi farklı olmuş olsa da bir çok soru birbirine benzemektedir. 
 • Dolayısı ile sınava hazırlanırken çıkmış soruları çözerek sınava hazırlanmanızı tavsiye ederiz. 
 • 2013 yılında yeni sınav sistemine geçilmiş olup, bu tarihten itibaren yapılmış olan sınavların tamamı sitemizde mevcuttur.

4 Ağustos Sürücü Sınavının Soruları Ne Zaman Yayınlanacak?

Ehliyet sınavı 4 Ağustos Cumartesi günü yapılacaktır. Sınav soruları ise en erken 7 Ağustos 2018 tarihinde Salı günü akşam saatlerinde açıklanacaktır. Ancak sınav sorularının yayınlanması Çarşamba gününe de bırakılabilir. 
 • Sınav sorularının yayınlanmasını anlık olarak sitemizden takip edebilirsiniz. Ana sayfamızdan duyurusu yapılacaktır.

4 Ağustos Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

4 Ağustos tarihinde gireceğiniz sürücü olur yazılı sınavının sonuçları 13 Ağustos 2018 (Pazartesi) tarihinden itibaren her an açıklanabilir.  Ancak yine bazı özel durumlardan dolayı sınavın açıklanma süreci biraz gecikebilir.

 •  Sitemizde sınav sonuçları anlık olarak takip edilmektedir. Sitemizin ana sayfasında duyurusu yapılacaktır. 

Ehliyet Sınav Sonuçlarını Nasıl ve Nereden Öğreneceğim?

Sürücü Olur yazılı sınavının sonuçları Milli Eğitim Bakanlığının resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Ancak MEB'in sınav sonuç sorgu sayfası sadece sınav sonuçlarının açıklandığı bir kaç gün içinde aktiftir. 

 • Sonuçları hangi linkten ve nasıl sorgulama yapacağınızı öğrenmek için Ehliyet Sınav Sonuçları sorgulama sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. 

4 Ağustos 2018 Ehliyet Teorik Sınav Ücreti ve Direksiyon Sınav Ücreti 

Ehliyet sınavının teorik sınav ücreti 75 TL, Direksiyon sınav ücreti ise 100 TL’dir. 
 • 4 Ağustos Sürücü Olur Yazılı sınavından kalmanız halinde sınava yeniden girmek için sınav ücretini tekrar yatırmanız gereklidir. Alt başlıkta açıklama yapılmıştır. 
 • Sınav ücretlerini sürücü kursunuz vasıtası ile yatırabilirsiniz. 
 • Sınava başvuru süreçlerinizi sürücü kursunuz vasıtası ile takip ediniz. 

4 Ağustos Ehliyet Sınavından Kalmanız Halinde Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Her sürücü adayının toplam 4 sınav hakkı vardır. Girdiğiniz ehliyet teorik sınavından kalmanız halinde bir sonraki yapılacak olan ehliyet sınavına girebilirsiniz.  Ancak bir sonraki sınav haklarınız için tekrar sınav ücreti yatırmanız gereklidir. Bu ücret 75 TL’dir. 
 
 • Ehliyet sınavına başvurupta sınava girmeyen bir aday bir sınav hakkını kullanmış sayılır. Bir sonraki sınav için yeniden sınav ücreti yatırması gereklidir. 

Ehliyet Yazılı Sınavından Kalan Bir Aday Yeniden Sınav Ücreti Öder mi?

 • Evet. Yazılı sınavdan kalmanız halinde yeniden sınav ücretini ödemek zorundasınız. Ayrıca bir sonraki sınav için Sürücü Kursunuz vasıtası ile başvuru sürecini takip etmeyi unutmayınız. 
 • Sınava girmeyen bir adayda bir sonraki sınav için ücret yatırmak zorundadır. 

Ehliyet Sınavında 4 Hakkında da Başarısız Olan Bir Aday Ne Yapacak?

Bu durumda yeniden sürücü kursuna (başka bir kursta olabilir) kayıt yaptırmak zorundasınız. Ve Yeniden kurs ücretini ve sınav ücretlerini yatırmak zorundasınız. 

 

4 Ağustos Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Teorik sınavı kazandıktan Direksiyon sınavı süreciniz başlamaktadır. Öncelikle direksiyon derslerini tamamlamanız ve direksiyon sınavına girmeniz gereklidir. Ancak sürücü kursunuzda teorik sınavından önce direksiyon dersleri almaya başlayabilirsiniz. 
 • Sürücü kursunuzda kursların her sürücü adayına belirli sayıda ders vermesi yasal zorunluluktur. Aynı zamanda direksiyon derslerinin veriliş biçimi de çok önem arz etmektedir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi hemen aşağıda belirttiğimiz yazılardan kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz. 
 

DİREKSİYON SINAVI SÜRECİ

Açıkcası ehliyet sınavlarında en zorlu süreç direksiyon sınavıdır. Sürücü kursunuz belirli sayıda ders saatini yasal mevzuatında belirttiği şartlar içinde sizlere vermek zorundadır.  
 

Direksiyon Derslerini Nasıl Alacağım?

 • Her ehliyet sınıfı için verilen direksiyon ders saati birbirinden farklıdır. 
 • Aynı anda bir kaç kişiye direksiyon eğitimi verilebilir. Ancak bir sürücü adayı için verilen ders saati 1 ders saatinden az olamaz. 


Örneğin: Aynı anda iki kişi direksiyon eğitimine tabi tutuldu. Bu iki kişiye ayrı ayrı birer saat ders verilmelidir. Yani yarım saat bir kişiye, yarım saat diğer kişiye ders verilemez. Bu konuda hakkınızı kesinlikle savununuz. 

 • Gece direksiyon eğitimi almak zorundasınız. Bu hakkınızı hocanızdan talep ediniz. 
 • Bir günde 2 ders saatinden fazla ders verilemez. Dersleri zamana yaymak zorundadır. 

Resmi Direksiyon Ders Saatleri Kaç Saattir?

 • M, A1, A2, ve B1 sınıfı sürücü belgeleri için 12 ders saati,
 • A sınıfı ehliyet 6 saat (24 yaşını doldurup 2 yıllık deneyim şartı aranmayan A ehliyet için ise 12 saat)
 • B sınıfı sürücü belgesi için 14 saat,
 • D1 sürücü belgesi için 7 saat,
 • D sürücü belgesi için 14 saat,
 • C1 için 10 saat,
 • C için 20 saat,
 • BE, C1E, CE, D1E ve DE sınıfı sürücü belgeleri için ise 6 saat,
 • F sınıfı traktör ehliyeti için ise 12 saattir. 

Direksiyon Dersi Ücreti ve Ek Direksiyon Dersleri

Değerli sürücü adayları, sürücü kursları yukarıda belirttiğimiz ders saatlerini sizlerden ek bir ücret almadan vermek zorundadır. Bu zorunlu ders saatleri dışında ek ders talep ederseniz bunun için ek ücret ödemek zorundasınız. 

 • Ek direksiyon dersi için Bakanlığımız asgari ücret tarifesi koymuştur. 
 • Direksiyon derslerini alırken hakkınızı tam olarak muhakkak talep ediniz. 

Her bir ders saati sadece size özgüdür. Arka koltukta oturan diğer sürücü adayı ile o bir saati ortak kullandırmaları yasal değildir. Ancak ikinizin ders saatini birleştirerek iki adaya toplam 2 ders saati verebilir. 

Direksiyon Sınav Tarihleri

 • 4 Ağustos tarihindeki sınavı geçmeniz halinde direksiyon sınavları 25 - 26 Ağustos tarihlerinde yapılacaktır. 
 • Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bu tarihlerde değişim yapma hakkına sahiptir. Ayrıca öğrencilerin sayısının yüksek olmasına bağlı olarak bir sonraki haftaya da süreç sarkabilir. 
 • Direksiyon sınav tarihlerinizi kursunuz ile planlayınız. 

Direksiyon Sınavından Kalırsam Ne Yapacağım?

Yazılı sınavı geçen bir adayın direksiyon sınavını da geçmesi gereklidir. Her bir sürücü adayına 4 sınav hakkı verilmiştir. Bu kapsamda;

 • Birinci sınav hakkından geçemeyen bir aday diğer hakkını kullanabilir. 
 • Bir sınav hakkını kazanamayıpta bir sonraki sınava giren bir aday yeniden sınav ücreti ve ek direksiyon dersi ücreti öder. 

Direksiyon sınavından kalan bir adayın ek direksiyon dersi ücreti ödemesi yasal bir zorunluluktur. 

Direksiyon Sınavını Kazandıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Direksiyon sınavını da kazandıktan sonra artık ehliyet belgesi almaya hak kazandınız demektir. Ancak hemen sürücü olamazsınız. Bunun sebebi ehliyet belgesini de çıkarmak zorunda olmanızdır. Sürücü olur sertifikası ile araç kullanmanız kesinlikle yasaktır ve para cezasına tabidir. 

Sürücü sertifikası ile araç kullanmanız cezası 2018 yılı için 1002 TL'dir. Söz konusu bu cezayı erken ödemeniz halinde yüzde 25 ceza indirimi uygulanır ve 751,50 TL olur. 

20 Ekim 2018 Ehliyet Sınavı, Soruları ve Sonuçları

Merkezi sistemde yapılan ehliyet sınavlarına başvuru süreci ve sınav hakkında bilmeniz gereken bütün detayları yukarıda detayları ile ifade ettik. 4 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak olan ehliyet sınavından başarısız olmanız halinde bir sonraki Ehliyet Sınavı 20 Ekim 2018 tarihinde yapılacaktır. 

Adaylar ayrıca dilerlerse ve kendilerine yakın bir sınav merkezi varsa eğer elektronik sınavada girebilir.  

22 Aralık 2018 Ehliyet Sınavı, Soruları ve Sonuçları

2018 yılının en sınavı 22 Aralık 2018 tarihinde yapılacaktır. Bu sınav süreci yaklaştığında detaylı bilgi paylaşımı yapılacaktır. 

Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Ehliyet Belgesini Nasıl Alırım? Tıklayınız.. 

Direksiyon Sınavında Bu Hataları Asla Yapmayın! 

Direksiyon Eğitimlerini Alırken Yasal Haklarınız