2019 Ehliyet Sınavlarından Kalan Adayların Yapması Gerekenler

Toplam 48 kullanıcı 83 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet sınavından kaldım ne yapmam gerekir? Ehliyet sınavından kaldım tekrar ücret ödeyecek miyim? Ehliyet sınavına kaç kez girebilirim? Direksiyon sınavından kaldım ne yapmalıyım? Tekrar sınav ücreti ödeyecek miyim? Direksiyon sınavına kaç kez girebilirim? Ehliyet sınavından kalanlar ne kadar para yatıracak?
Ehliyet sınavından kaldım ne yapmam gerekir? Ehliyet sınavından kaldım tekrar ücret ödeyecek miyim? Ehliyet sınavına kaç kez girebilirim? Direksiyon sınavından kaldım ne yapmalıyım? Tekrar sınav ücreti ödeyecek miyim? Direksiyon sınavına kaç kez girebilirim? Ehliyet sınavından kalanlar ne kadar para yatıracak?


 
Ehliyet sınavı iki aşamalı olan bir sınavdır. Öncelikle teorik sınava gireceksiniz, daha sonra ise direksiyon sınavına. Her iki sınavdan da kalmanız halinde yapmanız gerekenleri tek tek anlatacağız. 

TEORİK EHLİYET SINAVINDAN KALANLAR NE YAPACAK?

 • 2018 yılında yapılan ehliyet sınavlarında sürücü adaylarına toplam 4 sınav hakkı tanınmıştır. 
 • Bir sınav döneminde sınava mazeretsiz giren bir aday bir hakkını kullanmış sayılır. 
 • Bir sınavdan kalmanız halinde bir sonraki sınav için tekrar sınav harç ücreti yatırmanız  sınav. 
 • 4 sınav hakkında da başarısız olmanız halinde yeniden sürücü kursunu tekrar etmek zorundasınız. 

DİREKSİYON SINAVINDAN KALANLAR NE YAPACAK

 • Direksiyon sınavına girebilmek için öncelikle teorik sınavı kazanmanız gereklidir. 
 • Bir sürücü adayının teorik sınavda olduğu gibi 4 kez sınava girme hakkı vardır. 
 • Her sınav için kursiyer tekrar sınav harç ücretini ve 2 ders saati direksiyon ders ücretini yeniden ödemek zorundadır. 
 • 4 sınav hakkında da başarısız olan bir aday teorik sınavlardan farklı olarak sadece direksiyon eğitim ücretini kursa ödeyerek yeniden 4 sınav hakkı elde eder. 

ELEKTRONİK EHLİYET SINAVINDAN KALDIM NE YAPMAM GEREKİR?

Elektronik ehliyet sınavına giren adaylar içinde aynı kurallar geçerlidir. Her sürücü adayına aynı şekilde 4 sınav hakkı tanınmıştır. Elektronik ehliyet sınavına giren bir adayın merkezi sınava girmesi mümkün değildir. Elektronik ehliyet sınavı hakkında aklınıza gelecek her türlü soru hakkında bilgi almak için aşağıda ki yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. 
 

EHLİYET SINAVINDAN KALDIM TEKRAR ÜCRET ÖDEYECEK MİYİM

 • Ehliyet sınavlarında kalan bir aday bir sonraki sınava girmek için tekrar ücret ödemek zorundadır. Toplamda 4 sınav hakkını da kullanmak zorunda kalan bir aday her seferinde 70 TL teorik sınav ücretini ödemek zorundadır. 
 • Direksiyon sınavlarında kalan bir adayın durumu biraz farklıdır. Bu durumda sınav harç ücretini ödemeniz yanında kursunuzdan 2 saat direksiyon eğitimi de almak zorundasınız. Söz konusu bu 2 ders saatini resmi olarak almak zorundasınız ve her halükarda sürücü kursunuza 2 ders saatinin ücretini ödemek zorundasınız. 
EHLİYET SINAVINA KAÇ KEZ GİREBİLİRİM?

Teorik sınav hakkı 4’tür. Direksiyon sınavlarında ise öncelikle 4 sınav hakkı tanınır. Bu haklarından başarısız olmanız halinde yeniden direksiyon eğitimlerini almanız halinde 4 sınav hakkı daha tanınır. 
 

EHLİYET SINAVINA MAZERETLE GİREMEMENİZ HALİNDE: 

Geçerli Bir Mazeret Nedeniyle Ehliyet Sınavına Giremeyenlerin Durumu Nasıl Olacak? 
 
Geçerli bir mazeret nedeniyle sınava katılamayan adaylar, toplamda 4 sınav hakkını tamamladıktan sonra bir sınav hakkı daha tanınır. Yani bir sınavı giremeyeb bir aday normal süreçte sıradaki sınav haklarını kullanır. Bu sınavlardan da kalması halinde mazerete istinaden  bir sınav hakkı tanınır. 
 • Hastalık nedeni ile sınava giremeyenler resmi yada özel sağlık kuruluşlarından alacakları raporu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar sürücü kursuna teslim edenler, 
 • Yangın, deprem, vb. afetlerden dolayı birinci derece yakınının ağır hasta olması veya ölümüne dair resmi belgeyi kursa teslim edenler, 
 • Spor, müzik, folklor, vb. ulusal ve uluslararası düzeyde Ülkemizi temsil edenler sınava giremeyeceklerine dair resmi belgeyi sürücü kursuna teslim edenler mazeretli sayılır. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliği 15. maddesi 2 fıkra). 

EHLİYET SINAV ÜCRETLERİ

Sınavdan Başarısız Oldum, Yeniden Sınav Ücreti Ödeyecek miyim?
 
Evet.  Kursiyer girmiş olduğu sınavlardan kalıp bir sonraki sınav hakkından yararlanmak istediği zaman her sınav için sınav harç ücreti ödeyecektir. 


 
ÖZET:  Bir sürücü adayının toplamda 4 teorik ve 4 direksiyon sınav hakkı vardır. Direksiyon sınavlarının tamamından başarısız olan bir aday, sadece direksiyon dersi için aynı kursa ayıt olursa yeniden 4 sınav hakkı daha olur.