2020 Ehliyet ve Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim

Toplam 22 kullanıcı 85 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Direksiyon sınavına girmedim hakkım yanar mı? Ehliyet yazılı sınavına girmezsem ne olur? Ehliyet sınavından kalanlar ne kadar para yatıracak? Direksiyon sınavında son hakkım? 2020 yılı için direksiyon sınav hakkı kaç tane? Direksiyon sınavına girmezsem ne olur?
Sürücü adaylarının ehliyet sınav hakkı kaçtır? Bir sürücü adayının direksiyon sınav hakkı kaçtır? Ehliyet sınavından yada direksiyon sınavından kalan sürücü adayı sınava girmek için yeniden sürücü kursuna gitmek zorunda mıdır? Sınavdan kalan bir kişi yeniden sınav ücreti yatırmak zorunda mıdır?
 
 

Ehliyet Sınavından Kalan Bir Sürücü Adayı Kaç Kez Sınava Girebilir?

Sürücü kursuna giden bir sürücü adayının teorik sınav için toplam 4 (dört) sınav hakkı vardır. 

 • Bir sürücü adayı öncelikle teorik sınavı (test sınavını) geçmek zorundadır. Bu sürücü adayına toplam 4 sınav hakkı verilir. İlk sınavlardan kalması halinde diğer sınavlarda geçmesi gerekir. 

Ehliyet Sınavına Giremeyen Sürücü Adayı Sınav Hakkını Kullanmış Sayılır mı? 

 • Mazeretsiz olarak sınava giremeyen bir aday bir hakkını kullanmış demektir. Mazereti olan aday ise bu hakkını dört hakkını tamamladıktan sonra tek sefere mahsus kullanır. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 1. Fırkası) 

 

Sınavdan Kalan Bir Aday Sonraki Sınavda Tekrar Sınav Ücreti Öder mi?

 • Ehliyet sınavına girip sınavdan kalan bir sürücü adayı yeniden sınava girmek için tekrar sınav ücreti yatırmak zorundadır. 
 • Yani bu durumda örneğin teorik sınavda 4 hakkını kullanan bir kişi her seferinde sınav ücreti ödemek zorundadır. 

Sınav ücretleri konusunda ayrıntılı ve net bilgi almak için aşağıda linkini verdiğimiz yazılarımızı inceleyiniz. 

2020 Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Sınav Ücreti

2020 Ehliyet Harç Ücretleri 

 

Sınava Giremeyen Bir Sürücü Adayı Bir Sonra ki Sınavda Ücret Öder mi?

 • Evet, bir sonra ki sınava girmek için yeniden sınav ücreti yatırmak zorundasınız. 

 

Teorik Sınavlarda 4 Sınavda da Başarısız Olan Bir Aday Ne Yapmalıdır?

 • Mevzuat gereği bir sürücü adayı girmiş olduğu 4 sınavda da başarısız olursa ehliyet almak için yeniden kursa kayıt yaptırmak ve sürücü kursuna kurs ücreti ödemek zorundadır. Aksi halde bu kişi yeniden ehliyet sınavlarına girmeye hak kazanamaz.  (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. Maddesi, 4. Fırka)
 

Bir Sürücü Adayı Direksiyon Sınavına Kaç Kez Girilir?

 • Teorik sınavda olduğu gibi direksiyon sınavında da bir sürücü adayının 4 (dört) sınav hakkı vardır.
 • Ancak direksiyon sınavından kalan bir kişi diğer sınav haklarını kullanmak için  sürücü kursundan 2 ders saati direksiyon eğitimi almak zorundadır. Bu durumda alacağı 2 ders saatinin ücretini de ödemek zorundadır. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 1. fıkrası)

Direksiyon Sınavında 4 Sınavda da Başarısız Olmanız Halinde

 • Direksiyon sınavlarında 4 (dört) sınav hakkının tamamından da başarısız olan bir aday, teorik sınavdan farklı olarak AYNI SÜRÜCÜ KURSUNDA direksiyon eğitimi için kayıt yaptırır.
 • Bu durumda bu kişi sadece almak istediği sertifika için alması gereken ders saati kadar eğitim alır. Ancak bu hakkının gitmemesi için en son girdiği direksiyon sınavının sonucunun bildirildiği günden itibaren 45 gün içinde kursa kayıt yaptırmak zorundadır. 
 
Bu konuda  sürücü adaylarının kaç saat direksiyon eğitim alması gerektiği konusunda “Sürücü Kursu Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalı” konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.
 

Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Sınavında Mazeret Durumları

 
Mazerete sebebiyle ehliyet sınavına ya da direksiyon sınavına giremeyenlere bir sınav hakkı tanınır. 
 
 • Mevzuatta sayılan mazeretlerden dolayı sınava giremeyen bir adaya, toplamda ki dört sınavdan sonra bir sınav hakkı tanınmaktadır. Aklınızın karışmaması için konuyu bir örnekle açıklayalım. 
 
Örneğin: 2020 yılında yapılacak olan ehliyet sınavına mevzuatta sayılan bir mazeret nedeniyle katılamayan bir aday, normal süreçte sonraki sınav haklarını kullanır. Eğer sonraki 3 sınav hakkında da başarısız olursa ilk sınavdaki mazeret durumu araya girer ve o kişiye bir sınav hakkı daha tanınır.  
 
 • Hastalıktan dolayı sınava katılamayanlar resmi yada özel sağlık kuruluşlarından alacakları raporu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar gitmekte olduğu sürücü kursuna ibraz etmelidir.  
 • Yangın, deprem gibi afetlerden dolayı birinci derece yakınının ağır hasta olması veya vefat etmesi durumlarında bu durumu gösteren resmi belgeyi kursa teslim edenler, 
 • Spor, müzik, folklor gibi ulusal ve uluslararası düzeyde Ülkemizi temsil edenler sınava giremeyeceklerine dair resmi belgeyi gittikleri sürücü kursuna ibraz etmelidir. (Motorlu Taşıtlar Yönetmeliği 15. maddesi 2 fıkra). 
 
SONUÇ İTİBARİYLE:  Ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt yaptıran bir adaya 4 teorik sınav hakkı tanınır. Teorik sınavların tamamından başarısız olan bir aday direksiyon sınavına katılamaz. Dört sınavdan da başarısız olduğu için yeniden sürücü kursuna resmi kayıt olarak ve ücretini ödeyerek süreci başlatmalıdır. 
 
Yine bu kişiye toplam 4 (dört)  direksiyon sınav hakkı tanınmıştır. Direksiyon sınavlarının tamamını kullanarak sınavı geçemeyen kişi, sadece direksiyon dersi için AYNI KURSA kayıt yatırırsa yeniden 4 sınav hakkı daha tanınır.
 
0
oy
4
cevap

Ehliyet sınavında dosya yanarsa ne olur?

Ehliyet sınav haklarından kalan bir sürücü adayının dosyasının yanacağı söyleniyor? Dosyanın yanması durumunda ne olur? Ne yapmamız gerekir

 • 2 yıl önce

Toplam 4 cevap verildi
0

4 kez direksiyon kazansmassan ne olur yada kayıt için ne kadar ödenir

 • 2 yıl önce

0

4+4 toplam 8 hakkın var ,tek kalmada dosyan yanmaz

 • 2 yıl önce

0

Dosya hakkı kaç defa yenilenir

 • 1 yıl önce

0

Dosya hakkı kaç defa yenilenir

 • 1 yıl önce

0
oy
2
cevap

Direksiyon sınavında 4 kez kalanlar ne yapacak?

Direksiyon sınavından 3 sınav hakkını da kullandım. Son sınav hakkım kaldı. 4. sınavdan da kalmam halinde ne yapmam gerekir?

 • 2 yıl önce

Toplam 3 cevap verildi
0

Direksiyon sınavında 4 hakkını da kullanıp kalan sürücü adaylarının durumları ne olur? Yeniden ehliyet kursuna ne kadar ödeme yapmaları gerekir?

 • 2 yıl önce

0

Direksiyon sınavına normal şartlar altında 4 kez girme hakkınız vardır. Bu 4 hakkınızda da başarısız olmanız halinde sürücü kursuna sadece direksiyon dersleri için kurs ücreti ödeyerek kayıt yaptırmanız gereklidir. Bu durumda yeniden 4 sınav hakkı daha elde edeceksiniz. Ancak yine her sınav hakkınızda sınav ücreti ödeyeceksiniz ve telafi ders ücreti ödemeniz gereklidir.

 • 2 yıl önce

B ehliyeti alicam gecenlerde sınav olmuştu bende şehir dışında olduğum için hastaneden rapor aldım verdim bugün bende 250 tl para istiyorlar birsonraki sınav için ne yapmaliyim

 • 1 yıl önce
 • Adsiz
0
oy
3
cevap

Direksiyon sınavından kalan tekrar ücret öder mi?

Direksiyon sınavından kaldım. Bir sonraki direksiyon sınavına girmek için tekrar ücret ödeyecek miyim?

 • 2 yıl önce

Toplam 3 cevap verildi
0

Evet. Sınavdan kalınca tekrar kursa gidip tekrar sınav için başvuru yapıyorsun 100 tl sınav için 200 tl civarı 2 saatlik eğitim için ücret ödemen gerek.

 • 1 yıl önce

0

Evet hem 2 ders saatini hemde sinav ucretini odeyeceksin. Mesela bizim kurs 2 ders +sınav ucreti =300 tl olarak aliyor

 • 1 yıl önce

0

İkici direkson dosyası açmak fıyat

 • 1 yıl önce

0
oy
1
cevap

Direksiyon sınavından 4 kez kalanlar ne yapacak, yeniden kayıt için ne kadar öder?

Direksiyon sınavında 4 hakkını da kullanıp kalan sürücü adaylarının durumları ne olur? Yeniden ehliyet kursuna ne kadar ödeme yapmaları gerekir? 

 • 2 yıl önce

Toplam 1 cevap verildi
0

mal mısın amk ...........

 • 1 yıl önce

0
oy
0
cevap

3 Kez Teorik Sınava 1 Kez E Ehliyet Sınavına Girdim, Kaç Sınav Hakkım Vardır?

3 kez teorik sinava girdim 1 kezde e sinava girdim simdi e sinavda 3 hakkimdahami var bnim

 • 2 yıl önce