2018 Ehliyete El Koyma Halleri

Toplam 18 kullanıcı 67 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyete el koyma halleri nelerdir? Alkol kullanırken yakalanmanız halinde ehliyete el koyulur mu? 100 ceza puanı uygulaması nedir? Ehliyetinize el koyulmaması için dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir? Bu yazımızda sorularınızın tamamının cevabını bulacaksınız.

EHLİYETE EL KOYMA HALLERİ 

Ehliyete el koyma halleri nelerdir? Bu yazımızda sürücü belgesine el koyma sebeplerinden yasal mevzuatlarına dayanarak bahsetmek istiyoruz. Ehliyet belgesine hangi hallerde el konulmaktadır? Alkolden alınan ehliyet nasıl geri alınır? 100 ceza puanı ile ehliyete el konulmasının sebepleri nelerdir? Bu ve diğer sebepleri bu yazımızda tek tek açıkladık. 
 
Bu yazımızı 2018  yılında yürürlükte olan yasal mevzuatlar kapsamında derledik. Herhangi bir güncelleme olması halinde bu makalemizin güncelleneceğini kesin bir şekilde ifade etmek isteriz. 
 
Öncelikle hangi durumlardan dolayı ehliyete el konulur genel başlıkları ile belirtelim. 
 
 • 1- 100 Ceza Puanı
 • 2- Alkollü Araç Kullanımı
 • 3- Uyuşturucu Kullanma Durumu
 • 4- Hız sınırının aşılması
 • 5- Ölümlü Trafik Kazası
 • 6- Aday Sürücülük Döneminde Ehliyete El Konulması
 • 7- Ehliyetin Geçerlilik Süresinin Dolması
 • 8- Sürücünün Sağlık Durumunun Bozulduğunun Tespiti

ALKOLDEN DOLAYI EHLİYETE EL KOYMA

Alkolden dolayı sürücü belgesine el konulması Trafik Karayolları Kanunun 48. Maddesinde düzenlenmiştir. İlk olarak bu konuyu açıklamak istedik. Sürücü belgesine el konulmasının en sık görülen sebebinin alkol olması ve en önemli etken olması nedeniyle ilk olarak alkol konusunu açıklamak istedik. 
 

Kaç Promil Alkol Alımında Ehliyete El Konulur?

 • Mevcut yasal düzenlemede 0.50 promil alkol aldığı tespit edilen sürücüye 700 TL idari para cezası uygulanır ve ehliyetine 6 ay süre ile el konulur.  
 • Hususi otomobil dışında ki araçlarda bu sınır 0.21 promildir. 
5 Yıl İçinde İkinci Defa Alkol Tespiti:
 • Son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren 5 yıl içinde İKİNCİ defa alkollü araç kullandığı anlaşılan sürücüye 877 TL para cezası ile ehliyetine 2 yıl el konulma cezası uygulanır. 
 • 3 ve daha sonrasındaki alkol tespitinde ise para cezası 1407 TL olup, ehliyetine her yakalanma suçu için 5 yıl belgesine el konulur. Devam eden süreler bir önceki suçun süresinin sonunda başlar. (Aynı Kanunun 48. Maddesi) 
Alkollü Trafik Kazasına Karışmanız Halinde:
 • Hususi otomobiller için 0.50 promil, diğer araçlar için ise 0.20 promiil alkol aldığı anlaşılması halinde bu kişiler T.C.K’nın 179.maddesinin hükümleri uygulanır. 
1,00 Probil Alkol Aldığı 9Tespit Edilen Sürücüler:
 • Bu kişiler hakkında T.C.K.’nun 179. Maddesinin hükümleri uygulanır. 
Adli Muayene ve Kontrolün Reddi Halinde:
 • Aynı maddeye göre alkol yada uyuşturucu aldığından şüphe edilen bir sürücü bu kontrolü reddetmesi halinde ve aldığının bir sağlık kuruluşunda anlaşılması durumunda 2000 TL para cezası öder ve ehliyetine 2 yıl süre ile el konulur. 

100 CEZA PUANI VE SÜRÜCÜ BELGESİNE EL KONULMASI

Ehliyete el koyma sebeplerinden alkolden sonra en çok görülen sebep 100 ceza puanıdır. Sürücü belgesine el konulmasının sebeplerinin başında 100 ceza puanını tamamlamak gelmektedir. Her trafik kuralı ihlalinin bir ceza puanı söz konusudur. Biriken bu ceza puanları toplamda 100 puana ulaştığında ehliyetinize el konulmaktadır. 
 • Bir yıl içinde toplam 100 ceza puanına ulaşılması durumunda ehliyetinize el konularak 2 ay eğitime tabi tutulmanız istenecektir. 
 • Aynı yıl içinde tekrar (ikinci defa) 100 puana ulaşmanız halinde 4 ay süre ile belgenize el konularak psiko-teknik teste ve psikiyatrik muayeneye girmeniz gerekecektir. Testi geçmeniz ve muayene neticesinde sürücü olmanıza engel teşkil eden bir durum olmaması halinde belgeniz 4 ayın sonunda iade edilir. Muayene neticesinde sürücü olur belgesi almanız gereklidir. 
 • ANCAK: Aynı yıl içinde tekrar 100 puana ulaşmanız halinde sürücü belgenize süresiz el konulacaktır. 


100 ceza puanına dair hükümler Trafik Karayolları Kanunun 118. Maddesinde düzenlenmiştir. 

ÖNEMLİ !!  
Yukarıda ifade edilen sürelerde araç kullandığı tespit edilen sürücüler Trafik Karayolları Kanuna göre 1407 TL para cazasına tabi tutulur. Aynı zamanda, aracın sürücü belgesiz kişilerce sürülmesine izin veren araç sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda idari para cezası kesilir. 

HIZ SINIRININ AŞILMASI

 
Bir çok sürücünün ihlal ettiği suçların başında hız sınırının aşılması gelmektedir. Aynı Kanunun 51. Maddesinde hız sınırını yüzde 30 üzerinde aşan sürücü bir yıl içinde bu suçu 5 defa işlerse ehliyetine 1 yıl süre ile el konulur. 
 • Hız ihlalinin ilk işlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde 5 kez ihlal edilmesi gereklidir. 
 • Her ihlalin yüzde 30 üzerinde ihlal olması gereklidir. 
Ceza süresinin sonunda psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçildikten sonra sürücü belgesi iade edilir. 
 

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI

Ölümle neticelenecek bir trafik kazasına karışan bir sürücü asli kusurlu bulunması halinde sürücü belgesine 1 yıl süreyle el konulur. (118. Madde)

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMA DURUMUNDA EHLİYETE EL KONULMASI

 • Uyuşturucu yada uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.600 TL idari para cezası uygulanır. Ayrıca bu kişilerin ehliyetlerine beş yıl süreyle el konulur. 
 • Bu kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu hükümlerinin de uygulanacağını belirtelim. 
 • Herhangi bir durumda denetim amacıyla durdurulan yada kaza sonucunda  gelen trafik ekiplerinin teknik cihazlar kullanmasını kabul etmeyen kişilerde bu maddeleri aldığının tespit edilmesi halinde 2000 TL para cezası verilir. Ehliyetine 2 yıl süre ile konulur. 
 

ADAY SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNE EL KONULMASI

 • Yukarıda belirttiğimiz hükümlerin dışında birde aday sürücüler için özel uygulamalar vardır. Yeni mevzuat hükümlerine göre yeni ehliyet alanlar ehliyetini aldıkları tarihten itibaren 2 yıl süre ile aday sürücü sayılacaktır. 
 • Bu süre zarfında stajyer sürücüler 2 yıl boyunca bazı hataları işlemesi halinde ehliyetleri iptal edilir. Aslında burada ehliyetin belirli bir süreliğine geri alınması değil, tamamıyla iptal edilmesi söz konusudur. 

Stajyer Ehliyet Yada Aday Sürücülük Nedir?” konulu makalemizden teferruatlı bilgi edinebilirsiniz. 

EHLİYETİN GEÇERLİLİK SÜRESİNİN DOLMASI

 
Yeni mevzuat hükümlerine göre alınan her ehliyetin sınıfına göre belirli bir süre kullanım süresi vardır. Bu süre dolduğunda sürücü harç ücreti ödemeden gerekli belgelerini tamamlayarak yeniden sürücü belgesi çıkaracaktır. Bu durumda süresi biten bir kişi denetimlerde yakalandığı durumlarda para cezasına tabi tutulur ve ehliyetine el konulur. 
 

SÜRÜCÜNÜN SAĞLIK DURUMUNUN BOZULDUĞUNUN TESPİTİ

Ehliyet almak için belirli sağlık şartları aranmaktadır. Normalde bu şartları taşıyan bir sürücü adayı ehliyet alabilir. Ancak zaman içinde sağlığının bozulması ihtimal dahilindedir. 
Böyle bir durumun tespitinde sürücünün ehliyetine el konulur. İlgili kişi sağlık muayenesinin ardından yeniden ehliyetini iade alabilir. 
 

EHLİYETE EL KOYMA HALLERİNİN YASAL MEVZUATI

Ehliyete El Koyma Sebepleri Hangi Yasal Mevzuat İle Düzenlenmiştir?
Ehliyete el koyma halleri Trafik Karayolları Kanunun başta 48. Maddesi  ve 118. Maddesi olmak üzere el koyma sebeplerine göre diğer maddelerinde  düzenlenmiştir.