2020 Ehliyetimi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Toplam 17 kullanıcı 82 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Kayıp ehliyet işlemleri nası yapılır? Ödemeniz gereken ücret nedir? Kayıp ilanı verilmek zorunda mıdır? Yeniden çıkarmak için hangi evrakları tamamlamanız gereklidir? Sağlık raporu almak zorunda mıyız? Bütün ayrıntıları bu makalemizde bulabilirsiniz..

Ehliyetini kaybeden sürücüler yeniden ehliyet belgesi nasıl çıkarabilir? Kayıp ehliyet için gazeteye ilan vermek gerekir mi? Kayıp ehliyet cezası ne kadar? 2020 yılında yürürlükte olan uygulamalara göre ehliyetini kaybeden sürücülerin A’dan Z’ye yapması gereken bütün işlemleri adım adım bu yazımızda sizler için anlattık.

Not: Bu yazımız 2020 yılında yürürlükte olan Trafik Kanununa, Trafik Karayolları Yönetmeliğine ve Trafik Tescil Şubelerin 2020 yılı uygulamalarına göre anlatılmıştır. Güncel bilgileri ve uygulamaları içerir.

Bu yazımızda aşağıda yer alan konu başlıklarının tamamı ayrıntıları ile anlatılacaktır.

 • Ehliyetimi kaybettim yenisini nasıl alabilirim?
 • Hükümsüzdür ilanı vermem gerekir mi? Gazeteye ilan vermek şart mı?
 • Kayıp ehliyet belgesini yeniden çıkarmak için dilekçe örneği nasıl olmalıdır?
 • Sürücü belgesini kaybedenlerin nereye başvurması gerekir?
 • Kayıp ehliyet belgesini yeniden çıkarmak için sağlık raporu almak gerekir mi?
 • Gerekli belgeler nelerdir?
 • Ne kadar ücret ödeyecek?
 • Kayıp ehliyet cezası ne kadar?

Ehliyetini Kaybedenlerin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Kaybolan ehliyet belgesinin yeniden çıkarılması ile ilgili yasal düzenlemeler Karayolları Trafik Kanununda ve Trafik Karayolları Yönetmeliğinin 83. maddesinde bahsedilmiştir. Bu yönetmelikte zayi edilen ve yıpranan sürücü belgelerinin yeniden çıkarılması için dilekçe ve gerekli diğer bilgi ve belgeler ile başvurması halinde çıkarılabileceği yazmaktadır. Yönetmelikte geçen zayi edilen kavramı kaybolan yada çalınan ehliyet belgelerini ifade etmektedir. Bu yazıda kaybolan ehliyet belgesi için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Kayıp ehliyet belgesi için Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Nüfus Müdürlüğüne başvurmadan önce ehliyet randevusu almanız gereklidir. Ancak bazı küçük illerde yada ilçelerde yoğunluk yok ise eğer randevu almadan da başvuru yapabilirsiniz. (Bkz. Ehliyet Randevu Nasıl Alınır)

Ehliyet randevusunu “Eski Sürücü Belgesini Yenileme-Fark (Kayıp Çalıntı) sekmesinden yapmalısınız.

 • Ehliyet belgesi kart ücretini ve Polis Vakfı Katkı Payını yatırınız.
 • Sürücü olur sağlık raporu alınız.
 • Ehliyet belgesi için gerekli evrakları tamamlayınız.
 • Randevu tarihinde başvurunuzu yapınız.
 • Başvuru yaptıktan yaklaşık 15 gün sonra yeni ehliyetiniz adresinize gönderilecektir.

Not: Buraya kadar kısaca yapmanız gerekenlerin sıralamasını yaptık. Aşağıda ki açıklamalarımızda daha geniş açıklamalar olduğundan yazımızı okumaya devam ediniz. 

Kayıp Ehliyet İçin Gazeteye İlanı Vermek Gerekir mi?

Sürücü belgesini kaybedenlerin bizlere en çok yönelttiği soruların başında "gazeteye hükümsüzdür ilanı vermek gerekir mi" sorusudur.

Kayıp ehliyet belgesinin yeniden çıkarılması hususunun Trafik Karayolları Yönetmeliğinin 83. maddesinde düzenlendiğini yukarıda belirtmiştik. Bu madde de kayıp ehliyet belgesi için ilan verilmesi ile ilgili hiç bir düzenleme yoktur. Bununla birlikte kaybolan ehliyet belgesi yada kimlik ile ilgili gazeteye hükümsüzdür ilanı verilmesi gerektiğine dair hiç bir yasal düzenleme mevcut değildir.

Ancak, böyle bir ilanın verilmesinde de hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Kimliğinizin yada ehliyet belgenizin hangi tarihte kaybolduğu ile ilgili resmi bir kaydın bulunması açısından ilanın verilmesi fayda da sağlayabilir. Zira kaybolduktan sonra yanlış kişilerin elinde yanlış işlemlerde kullanılması durumunda ehliyet belgenizin kaybolduğunu gösteren resmi belge niteliği taşıyabilir.

"Kayıp ehliyet belgesini yeniden çıkarmak için Trafik Tescil Şube gazete ilanı gibi belge istememektedir. Mevzuat anlamında Ehliyet kayıp ilanı vermek zorunlu değildir."

Kayıp Ehliyet İçin Emniyette Çalıntı Beyanı Vermek Gerekir mi?

Resmi anlamda Emniyet birimlerinde ehliyetinizin yada kimlik kartınızın kaybolduğu yada çalınması ile ilgili bir başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Ancak bu durum tamamen sizlerin tercihinde kalan bir husustur. En yakın Emniyet birimine giderek kaybolan ehliyet belgenizi resmi kayıtlara işletebilirsiniz.

KAYIP EHLİYET CEZASI 2020

Kaybedilen Ehliyet İçin Ödenen Ceza Ücreti Ne Kadar?Ehliyet belgesini kaybedenler herhangi bir ceza ücreti ödemez. Sadece sürücü belgesini yeniden çıkarmak için değerli kağıt bedeli ücreti ve polis vakfı ücreti ödemek zorundadır.

Kayıp Ehliyet Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Henüz çipli ehliyet belgesi almamış olanlar eski tip ehliyet belgelerini kaybetmeleri halinde toplam 15 TL ücret ödeyecektir. 13 TL değerli kağıt bedeli. 2 TL polis vakfı ücreti.

Not: Eski tip ehliyetini kaybedenler ehliyet yenileme kapsamında ehliyet çıkarmaktadır.

Yeni Tip (Çipli) Ehliyet Belgesini Kaybedenler Ne Kadar Ücret Ödeyecek?

Çipli ehliyet belgelerini (yeni tip sürücü belgelerini) kaybedenler toplam 237 TL kart ücreti ödemek zorundadır. 200  TL değerli kağıt bedeli. 37 TL ise polis vakfı ücreti.

"Ehliyet Kart Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılır" Tıklayınız...

Kayıp Ehliyet Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

 • 1- Kimlik Belgeniz (T.C.Kimlik Kartınız, Nüfus Cüzdanınız, Pasaportunuz, Avukatlık Kartınız vs.)
 • 2- Sağlık Raporu : Ehliyet belgesini kaybedenler yeniden ehliyet çıkarmak için sağlık raporu almak zorundadır. (Bkz. 2020 Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır)
 • 3- Harç Makbuzu : Yukarıda belirttiğimiz ücretlerin ödendiğine dair makbuzlar olmalıdır.
 • 4- Biyometrik Fotoğraf : 2 adet fotoğraf gereklidir.
 • 5- Dilekçe : Dilekçeniz Nüfus Müdürlüklerinde alınacaktır. Önceden hazırlanmanıza gerek yoktur.
 • 6- Kan Grubu Kartı : Bu kart yanınızda olmamış olsa dahi yazılı beyanınızı kabul etmektedirler. Ancak biz kan grubu kartını götürmenizi tavsiye etmekteyiz.
 • 7-Parmak İzi : Parmak izini başvurunuz esnasında Trafik Şubede alacaklar.

Ehliyet Belgesi Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Ayrıntılı bilgi için buradaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Ehliyet Kayıp Randevu Nasıl Alınır?

Türkiye’nin bütün yerlerinden ehliyet randevusu Nüfus Müdürlüğüne ait olan tek bir web sitesi üzerinden alınmaktadır. Randevu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus “Kayıp Çalıntı Ehliyet” randevusu almanızdır. Bu konu ile alakalı yukarıda linkini verdiğimiz yazımızdan randevu işlemi hakkında detaylı bilgi almanızda yarar vardır.

Geçici Ehliyet Belgesi Almayı Unutmayın?

Kayıp ehliyetinizi yeniden çıkarmak için başvuru yaptıktan sonra yeni ehliyetiniz yaklaşık 15 gün içerisinde basılarak adresinize gönderilecektir. Aradaki bu süre zarfında trafiğe çıkmak için 15 gün geçerliliği bulunan “Geçici Ehliyet” belgesini almayı unutmayın.

Yeni Tip Ehliyet Belgesini Kaybedenler ile Eski Tip Ehliyet Belgesini Kaybedenlerin İşlemlerinde Fark Var mıdır?

Aralarında ki tek fark ödenen ücrettir. Eski tip ehliyet belgesini kaybedenler “Ehliyet Yenileme” kapsamında değerlendirildiğinden 2020 yılı için belirlenen 13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL Polis Vakfı ücreti ödeyecektir. (Bkz. Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır)

Yeni tip (çipli) ehliyet belgesini kaybedenler ise 200 TL değerli kağıt bedeli, 37 TL polis vakfı ücreti ödeyecektir. Toplam bedel 237 TL'dir . 

Kayıp Ehliyet Belgesini Yeniden Çıkarırken Ehliyetin Geçerlilik Süresi Değişir mi?

Kaybolan sürücü belgesini yeniden çıkardığınızda ehliyet belgenizin geçerlilik süresinin de uzaması için talep etmeniz gerekir. Siz talep etmeden bu işlemi yapmazlar.

Örneğin, 2020 Ocak ayında almış olduğunuz B sınıfı sürücü belgenizi 2022 Ocak ayında kaybettiniz. B ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır. Yeniden çıkarırken talep etmezseniz sürücü belgeniz 2026 yılına kadar geçerli olur. Talep etmeniz halinde ise 2030 yılına kadar geçerli olan ehliyet belgesi düzenlenir.