2018 Sürücü Kursu Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalı

Toplam 22 kullanıcı 93 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Direksiyon Eğitimi hakkında hazırlamış olduğumuz bu makalemiz Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği esas alınarak hazırlanmış ve bu yazımız en son 2017 Mart ayında güncellenmiştir. Yönetmeliklere ait tarih ve sayıları yazımızın altında belirtilmiştir.

Ehliyet kurslarında direksiyon dersleri kaç saat olmalıdır? Ehliyet almak için sürücü kurslarına yazılan bir sürücü adayına almak istediği sürücü belgesi sınıfına göre kaç saat direksiyon dersi verilmesi gerekir? 2018 mevzuatlarına göre direksiyon dersleri resmi olarak kaç saat olmalıdır?Direksiyon Sınavında Dikkat Etmeniz Gerekenler Tıklayınız...

Ehliyet Sınavından Kalan Adayların Yapması Gerekenler Tıklayınız...

Ehliyet Ve Direksiyon Sınavına Kaç Kere Girebilirim Tıklayınız...

YASAL HAKKINIZ OLAN DİREKSİYON DERSLERİNİZİN TAMAMINI ALMAYI UNUTMAYIN

Herhangi bir sürücü kursuna kaydolurken kurslara ödemiş olduğunuz kurs ücreti direksiyon ders ücretlerini de kapsamaktadır. Sürücü kursları kurs ücreti karşılığında sürücü adaylarına teorik derslerin yanında “Direksiyon Dersleri”de vermek zorundadır.

Ancak bu ders saatleri yasal anlamda bir düzene koyulmuş olup, her sürücü belgesi sınıfı için belirli sayıda direksiyon dersi verilir. Kursların bu eğitimleri vermeleri yasal bir zorunluluktur. Bu yazımız bu konu için yasal anlamda haklarınızın ne olduğunu anlatmak için hazırlanmıştır.

2018 Direksiyon Dersleri Kaç Saat Olmalıdır?

Bu konu Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinin 7. maddesinde "Sertifika sınıflarının eğitim süreleri" konulu başlıkta bütün ehliyet sınıfları için tek tek sayılmak sureti aşağıda ki gibi belirtilmiştir.

M, A1, A2, B1 ve A Ehliyet Sınıfları İçin Direksiyon Dersi Kaç Saattir?

  • M sınıfı sürücü belgesi için direksiyon dersi 12 saat,
  • A1 ehliyet belgesi için 12 saat,
  • A2 sürücü belgesi için 12 saat,
  • B1 sürücü belgesi için 12 saat olarak öngörmüştür.

A Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?

  • A ehliyet belgesini 24 yaşını tamamlayıp, herhangi bir deneyimi olmadan almak isteyen sürücü adayları için 12 saat,
  • A sınıfı sürücü belgesini 24 yaşından küçük olanlar deneyim şartına bağlı olarak olabilmektedir. Bu şekilde kursa kaydolan bir aday ise 6 saat eğitim almak zorundadır.B Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?B sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları sürücü kurslarından 14 saat direksiyon dersi almak zorundadır.

D1 Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?

D1 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları sürücü kurslarından 7 saat direksiyon dersi almak zorundadır.

D Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?

D sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları sürücü kurslarından 14 saat direksiyon dersi almak zorundadır.

C1 Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?

C1 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları sürücü kurslarından 10 saat direksiyon dersi almak zorundadır.

C Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?

C sınıfı sürücü belgesi almak isteyen sürücü adayları sürücü kurslarından 20 saat direksiyon dersi almak zorundadır.

BE, C1E, CE, D1E ve DE Ehliyet Sınıfları İçin Direksiyon Dersi Kaç Saattir?

“BE”, “C1E”, “CE”, “D1E” ve “DE” sınıfı sertifikalardan birini almak isteyen sürücü adaylarına sürücü kursları en az 6 saat direksiyon dersi vermek zorundadır.

F Ehliyetin Direksiyon Ders Saati Kaç Saattir?

“F” sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına 12 saat direksiyon dersi verilmek zorundadır.

EK DİREKSİYON DERSİ ALMAK İSTEYEN SÜRÜCÜ ADAYLARI

Yukarıda belirttiğimiz ders saatlerini kendiniz için yeterli görmemeniz halinde kursunuzdan ek direksiyon dersi alabilirsiniz. Ancak bu durumda ek direksiyon dersi ücreti ödemek zorundasınız.

Ek Direksiyon Dersi Ücreti Ne Kadar:

Aynı yönetmeliğin 7. maddesinin 4. bendinde ek direksiyon dersi almak isteyen adaylar için direksiyon dersinin ücretinin " ...Bu durumdaki kursiyerler aldıkları dersler için o yıl ilan edilen direksiyon eğitimi dersi ücreti üzerinden ödeme yapar." hükmü yer alır.MEVZUAATTA BELİRTİLEN SAATLERDEN DAHA AZ DERS ALMANIZ HALİNDE:

Kursunuzun sizlere vermesi gereken ders saatlerini yukarıda tek tek belirttik. Eğer bu ders saatlerinden daha az sayıda eğitim almanız ve bunu kanıtlamanız durumunda , usta öğretici ve kurs hakkında yasal işlem yapılacağı hükmü yer almaktadır. Yukarıda belirttiğimiz uyarıların yanında alacağınız uygulamalı eğitimler için bilmeniz gereken başka hususlarda söz konusudur. Yasal haklarınızı en doğru şekilde kullanmak için aşağıda belirttiğimiz yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Direksiyon Eğitimlerini Alırken Yasal Haklarınız Tıklayınız...