2018 Ehliyet Fiyatları

Toplam 21 kullanıcı 88 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet fiyatları konulu yazımız 2018 Mart ayında yeniden güncellenmiştir. Ayrıca reklam unsuru içeren bir açıklama vs. kesinlikle bulunmamaktadır. Hangi ilde sürücü kursu ücretleri ne kadardır? Pazarlık yaparak sürücü kurs ücretini ne kadar düşürebilirim? Direksiyon dersleri için ücret ödeyecek miyim? Ek direksiyon dersi almak istersem ücreti ne kadar? Sürücü kursu ücreti haricinde bir ücret ödemesi yapacak mıyım? Sürücü kursu seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nedir?

2018 EHLİYET KURSU FİYATLARI NE KADAR?

2018 yılı sürücü kursu ücretlerini ayrıntıları ile anlattığımız bu makalemizde 2018 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan ehliyet kursu fiyatlarını anlatacağız. Ayrıntılı olarak ehliyet ücretlerini anlatmadan önce kurs ücretlerinde taban ücret uygulaması olduğunu ve her il için farklı taban ücret belirlendiğini hatırlatmak isteriz.

Not: Sürücü kurslarında her il için farklı taban ücret uygulaması vardır.

Ehliyet belgesi almak için ödeme yapmanız gereken bir takım ücretler vardır. Bu ücretlerin en başında sürücü kursu ücretleri gelmektedir. Diğer ücretler konusunda alt başlıklarda bilgi verilmiştir.

 • Hangi ilde sürücü kursu ücretleri ne kadardır?
 • Pazarlık yaparak sürücü kurs ücretini ne kadar düşürebilirim?
 • Direksiyon dersleri için ücret ödeyecek miyim?
 • Ek direksiyon dersi almak istersem ücreti ne kadar?
 • Sürücü kursu ücreti haricinde bir ücret ödemesi yapacak mıyım?
 • Sürücü kursu seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar nedir?

2018 İstanbul Ehliyet Fiyatları -  Sürücü Kursu Ücretleri

2018 Ehliyet Fiyatları -  Kurs Ücretleri

Sürücü Kurslarında Taban Fiyat Uygulaması Vardır. Bu ücret her ilde farklıdır. Ayrıca her ehliyet sınıfı için ayrı ayrı belirlenmektedir. Sürücü kursu fiyatı Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde belirtilen hükümlere göre tespit edilir. Bu konuda yürürlükte olan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğine göre kurs ücreti için taban fiyat uygulaması getirilmiştir. Bu kapsamda;

 • Sürücü Kurslarının ücreti her yıl Aralık ayında toplanan komisyon tarafından alınan karar ile bir sonraki yılda uygulanmak üzere ilan edilir.
 • Söz konusu bu ücretler illerde Valilik kanalıyla ve başkanlığında oluşturulacak komisyonlarca belirlenecek ve her il için ayrı ayrı ilan edilecektir. Yani her ilin taban ücreti birbirinden farklıdır. Ancak herhangi iki il taban fiyatları aynı belirlenebilir.

2018 Ehliyet Ehliyet Kursu Taban Ücreti Sabit Bir Ücret Midir?

Taban ücretinin aşağısında yada yukarısında bir ücret ödeyebilir miyiz?

 • Bu konuda sosyal medyada bazı yanlış bilgilerin yazılı olduğunu ifade etmek isteriz. Bu ücret sabit bir ücret değildir. Ancak ödenmesi gereken en az ücrettir. Yani sürücü kursları belirlenecek olan bu ücretten daha aşağıda bir ücret alamaz. Ancak yukarısında bir ücret alabilir. (Yönetmeliğin 43. Maddesinin 2. Fıkrası).

Ehliyet Sınıflarına Göre Ücret Farkı Var mıdır?

 • Her ehliyet sınıfı için farklı ücret belirlenmektedir.
 • Bunun sebebi, eğitim verilecek araç ile uygulama eğitim sürelerinin birbirinden farklı olmasıdır.

Pazarlık yaparak sürücü kurs ücretini ne kadar düşürebilirim?

 • Pazarlık yaparak ehliyet fiyatlarını en az taban fiyatlarına kadar düşürebilirsiniz.

Örneğin A sınıfı ehliyet için belirlenen taban fiyat 1000 TL olsun. Bir sürücü kursu ise bu ehliyet sertifikası için 1500 TL’ye kurs vermektedir. Kursa gitmek isteyen bir kişi bu ücreti en fazla 1000 TL ye düşürebilir. Daha aşağısına düşürmesi halinde bu durum tespit edilirse “bu şekilde davranan kurslara, ihlalin tespit edildiği tarihten sonraki ilk dönemin açılışı için izin verilmez” hükmü yer almaktadır.

Sürücü Kursunda Alacağım Direksiyon Dersleri İçin Başka Bir Ücret Ödeyecek Miyim?

 • Sürücü Kursuna kayıt yaptırırken ödemiş olduğunuz ücret teorik dersleriniz ve direksiyon derslerinizi kapsamaktadır. Dolayısı ile direksiyon dersleri için kesinlikle ek bir ücret ödemesi yapmayacaksınız.
 • Ancak sürücü kursu size ancak vermesi gerektiği ders saati kadar ders verir. Bundan fazla direksiyon dersi almak isterseniz eğer ek ders ücreti ödersiniz.


Örneğin: B sınıfı ehliyet için sürücü kursuna yazılan bir adaya bu kurs en az 14 saat direksiyon dersi eğitimi vermelidir. Bu 14 saat eğitimi mevzuatlara uygun olarak adaya verir. Eğer bu kişi daha fazla eğitim almak isterse 14 saatten sonrası için ek ücret ödemesi yapar.

Ek Direksiyon Dersi Almak İstersem Ücreti Ne Kadar?

 • Normal kurs ücretleri için taban fiyat uygulaması olduğu gibi ek direksiyon dersleri içinde taban fiyat uygulaması vardır. Yani gerek bir sürücü adayı ek ders almak istesin, gerekse ehliyeti olan bir kişi direksiyon eğitimi alsın, bir sürücü kursu bu eğitimler için taban fiyatından daha aşağıda ücret alamaz.

Örneğin: Direksiyon dersinin taban ücreti 70 TL olsun. Bir kurs en az 70 TL ücret alabilir. Dilerse bu ücret 80, 90 yada daha fazlası olabilir. Ancak 69 TL olamaz. Aksi halde ceza uygulanır.

Sürücü Kursu Taban Fiyat Komisyonda Kimler Bulunur?

Her il için sürücü kursu taban fiyatlarını belirlemek için kurulacak olan komisyon toplam 7 kişiden oluşur.

 • 1. Vali veya görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında
 • 2. il milli eğitim müdürü,
 • 3. ilçe milli eğitim müdürlerinden biri,
 • 4. il milli eğitim müdürlüğünde özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarından sorumlu milli eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü,
 • 5. ilçe milli eğitim müdürlüğünde özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarından sorumlu şube müdürlerinden biri,
 • 6. il ticaret odası başkanlığı temsilcisi
 • 7. sürücü kurslarına ait sivil toplum kuruluşu temsilcisinden oluşur.

Kursa Sürücü Kursu Ücreti Dışında Başka Bir Ücret Ödeyecek Miyim?

 • Ehliyet almak isteyen bir adayın sürücü kursuna ödediği ücret sadece kursun ücretidir. Bu ücretin haricinde de ödemeler yapması gereklidir. Bunları aşağıda tek tek belirttik.

1. Sınav Harç Ücretleri 2. Ehliyet Harç Ücreti 3. Sürücü Belgesi Kart Ücreti

 • Ancak nadir de olsa bazı kurslar adayın ehliyet alma aşamasında her türlü işini takip etmek için bu ek ücretleri de talep ederek bir fiyat belirleyebilir. Bu şekilde bir durum olması halinde bunu önceden muhakkak konuşun ve yazılı imzalı bir beyan alın.

2018 Ehliyet Sınavı Ücretleri Ne Kadar?

 • Her aday önce teorik sınava daha sonra direksiyon sınavına girmektedir. Bu ücretler bütün Türkiye’de sabittir. Bu ücretin sürücü kursu ile bir ilgisi yoktur. Sınavı yapan MEB’e yaptığınız sınav har ücretidir. 2017 yılı için teorik sınav harç ücreti 75, direksiyon sınav ücreti ise 100 TL’dir.
 • Sınavlardan kalmanız halinde bu ücreti tekrar ödersiniz.

2018 Ehliyet Sınav Ücretleri Tıklayınız...

2018 Ehliyet Harç Ücreti Ne Kadar?

Sınavı kazanarak ehliyet almaya hak kazanan bir adayın ehliyet belgesi almak için ödemesi gereken bir ücrettir. Her sürücü belgesinin harç ücreti farklıdır. 2018 Ehliyet Harç Ücretleri Tıklayınız...   ÖZETLE : Bu durumda ehliyet belgesi almak isteyen bir kişi: Sürücü Kursu Ücreti + Ehliyet Teorik Sınavı Harç Ücreti + Direksiyon Sınavı Harç Ücreti + Ehliyet Harç Ücreti + Sürücü Belgesi Kartı Ücreti ödemesi yapar.