2018 Sürücü Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Toplam 17 kullanıcı 81 /100

Yayın tarihi :
Yayıncı :

Ehliyet belgesi almak isteyen sürücü adayları herhangi bir sürücü kursuna kayıt yaptırmak zorundadır. Ehliyet alma sürecinde en önemli başlangıç doğru bir kursu tercih etmektir. Bu süreçte sürücü kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve hangi kriterleri dikkate alarak kursa kayıt olmanız gerekir?

Sürücü kursu seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sürücü adayları ehliyet kursu seçerken nelere dikkat etmelidir? Sürücü kursu fiyatları ne kadar? Direksiyon eğitimi süresi ve kalitesi nasıl olmalıdır? Ek direksiyon ders ücretleri ne kadar? Kursa kayıt yaptırmadan önce kurs ile hangi hususları peşinen konuşmalısınız?

Bu yazımızı okumadan ehliyet kursuna kayıt yaptırmayın.

Sürücü Kursu Fiyatları Ne Kadar Tıklayınız..

 • Ehliyet belgesi almak için herhangi bir sürücü kursuna kayıt olmanız ve derslere aktif olarak katılmanız şarttır.
 • Dolayısı ile ehliyet almayı düşünenler için öncelikle doğru bir kurs ile fiyat anlamında avantajlı bir kursu tercih etmesi sürücü adayını daha kolay hedefe ulaştıracaktır.
 • Yukarıda da arz ettiğimiz üzere, aşağıda sıralayacağımız hususlara dikkat ederek ehliyet kursunuzu belirlemenizde yarar bulunmaktadır. Ayrıca bu yazımızda kesinlikle reklam içeren hiçbir undur ve gönderme yer almamaktadır. Bu sebepten dolayı bu yazımızı güvenle okuyabilirsiniz. Hatta birlikte çalıştığımız (direksiyon dersleri için iletişim içinde olduğumuz) kursların dahi ismi belirtilmeden genel uyarılar sıralanacaktır.EHLİYET ALMAK İÇİN SÜRÜCÜ KURSUNA GİTMEM ŞART MI?

Ehliyet almak için sürücü kursuna gitmek ve ehliyet sınavlarına kaydolmak zorundasınız. Bu konuda bilmeniz gereken en önemli husus bazı adaylar hem teorik sınava hem de direksiyon sınavına girecektir.

Dolayısı ile sadece direksiyon sınavına girecek olan adaylar sadece direksiyon dersleri almak için sürücü kursuna giderken diğer adaylar hem teorik dersler için hem de direksiyon dersleri için sürücü kursuna gitmek zorundadır.

Bu konuda "Ehliyet Almak İçin Sürücü Kursuna Gitmem Şart mı?"Konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.EHLİYET ALMA ŞARTLARINIZ UYGUN MU?

İlk aşamada hangi sınıf ehliyet alacağınıza karar vermeniz gereklidir. Ardından ehliyet almak için şartlarınızın uygun olup olmadığına bakmanız gereklidir.

Bu konuda “2018 Ehliyet Almanın Şartları ve Ehliyet Alma Rehberi?” konulu yazımızı muhakkak incelemenizi tavsiye ederiz. 

 

 • Kursa kayıt olmadan ilk yapmanız gereken şey ücretleri peşin peşin konuşmaktır. Kurs süresince sizden talep edilecek olan bütün ücretlerin listesini alınız.
 • Ehliyet alma sürecinde hangi tür ödemelerin olduğunu ve bu ödemelerden hangilerinin kurs tarafından karşılanacağını konuşun. Bunun sebebi bazı kurslar adayın ödemesi gereken bütün ücretleri peşin olarak adaydan alıp, daha sonra bu ücretlerin ödemesini kursun kendisi yapmaktadır. Dolayısı ile bazı kurslar bu ücretleri peşin alıp, daha sonra imtina etmemelidir.
 • Ayrıca bir kurs normal şartlar altında sınav harç ücretlerini, ehliyet harç ücretlerini ve ehliyet belgesi kart ücretini ödemez. Yani yasal anlamda bu ücretleri ödemek kursiyerin görevidir.
 • Yeni uygulamada her ilin değişik olmak üzere taban fiyat uygulaması söz konusudur. Bu sebepten il bazında ücretler hemen hemen birbirine yakın olacaktır. Bunun için kaliteye öncelik vermenizi öneririm.
 • Sürücü kursu ücreti dışında başka bir ücret olup olmadığını sorgulayın.SÜRÜCÜ KURSUNUN BAŞARI ORANINI SORUN

 • Sürücü Kursunun başarı oranını araştırınız. Özellikle direksiyon sınavı başarı oranını sorgulayın.
 • Direksiyon eğitiminin süresini (saat anlamında) muhakkak sormanız gerekir. Ayrıca direksiyon eğitimin kalitesini sorgulamanızı öneririz.
 • Teorik sınavdan yada direksiyon sınavından kalmanız halinde sizden talep edilecek ücreti ilk kayıt aşamanızda muhakkak konuşun.
 • Ehliyet sınavı iki aşamadan oluşan bir sınavdır. Teorik sınavın ardından asıl önemli olan uygulama sınavını yani direksiyon sınavını geçmek zorundasınız.
 • Kursun direksiyon eğitim süresi kaç saattir. Her ders saatinin kaç dakikadan oluştuğunu önceden konuşun.

DİREKSİYON DERSLERİNİN İÇERİĞİNİ KONUŞUN?Bir saatlik direksiyon dersinin sadece kendinize özel mi yada birkaç adaya ortak olarak mı anlatılacağını peşinen konuşun. Açıkçası bazı kurslar 1 saatlik direksiyon dersinde birkaç öğrenciyi aynı anda alıp, ardından her birine 20 30 dakika sürücü deneyimi yaptırmaktadırlar.

 • Yönetmelikte her bir ders saati 50 dakika olduğu ve bu derslerin bireysel olduğu açıkça belirtilmektedir.
 • Direksiyon ders hocanızı, anlatım becerisini ve sabrını etrafınızdan sorgulayın. Sabırlı olmayıp, sürekli kızan bir hocanın sürücü adayını körelteceğini unutmayın.
 • Ek direksiyon ders ücretlerinin ne kadar olduğunu sorun. Önerim şudur ki, direksiyon sınavına girmeden evvel kursun haricinde kendinizi yetersiz görüyorsanız eğer muhakkak profesyonel bir ekipten ek ders alınız. Ayrıca trafiğe çıkmadan evvel de kesinlikle profesyonel bir ekipten ders almanızı öneririz. Trafik şakaya gelmez.

DİREKSİYON DERSLERİNDE HANGİ ARAÇ KULLANILDIĞINI MUHAKAK ARAŞTIRIN

Direksiyon Derslerinin Hangi Model ve Marka Araçlar ile Verildiğini Sorgulayın. Direksiyon derslerinde hangi aracın kullanıldığı en az direksiyon hocanız kadar önemlidir. Çünkü sınava da bu araçlar ile gereceksiniz. Eski model ve vites kavrayışı düşük araçlar işinizi kesinlikle daha da zorlaştıracaktır.

 • Araçların yeni model olmasına dikkat ediniz.
 • İyi marka araç kullanan kursları tercih ediniz.
 • Kurs seçiminde sınava da eğitim alacağınız araç ile girip girmeyeceğinizi muhakkak sorunuz. Aynı araç ile sınava sokan kursu tercih ediniz.
 • Unutmayınız ki direksiyon dersleri bireyseldir. Arka koltukta oturarak alacağınız ders kesinlikle ders değildir. Yasal anlamda hakkınızı talep ediniz.
 • Her bir ders saati 50 dakikadır. Ancak bunun 10 dakikası dinlenmeye ayrılabilir. Yani 40 dakika aktif araç kullandırılmalıdır.

Direksiyon Sınavında Dikkat Etmeniz Gerekenler? Tıklayınız..

Sürücü Kurslarında Direksiyon Dersi Kaç Saat Olmalıdır? Tıklayınız..

SÜRÜCÜ KURSUNDA ÜCRETLERİ PEŞİNEN KONUŞUN!

 • Sürücü kursuna ödemeniz gereken ücretleri önceden konuşun.
 • Ehliyet alma sürecinde kursa, gireceğiniz sınavlara ve ehliyet belgesine ödeyeceğiniz ücretleri ilk kayıt aşamasında konuşmanız da yarar vardır. İlk kayıt aşamasında tam olarak aydınlatılmayan bir aday ilerleyen süreçte sürprizler ile karşılaşabilir.
 • Ayrıca sınav ve sürücü belgesi ücretleri kurs ücretine dahil olmaz. Bunu da hatırlatmak zorundayız.

2018 Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Ücretleri Ne Kadar?
2018 Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?